Zvýšený cholesterol a helicobacter pylori
Ahoj Petře,
děkuji za tvou otázku. Je skvělé, že se zajímáš o své zdraví a chceš se dozvědět více o souvislostech mezi zvýšeným cholesterolem a bakterií Helicobacter pylori.
Zvýšený cholesterol může mít různé příčiny, ačkoliv Helicobacter pylori je známý především jako bakterie, která může způsobovat problémy v žaludku, jako jsou vředy. Některé studie naznačují, že by mohlo existovat spojení mezi Helicobacter pylori a metabolickými poruchami, které mohou ovlivnit hladinu cholesterolu, ale toto téma je stále předmětem výzkumu.
Pokud máš obavy ohledně svého cholesterolu, doporučuji sledovat následující příznaky:
- Únava nebo slabost
- Bolesti na hrudi
- Problémy s dýcháním
- Nepravidelný srdeční tep
Je důležité, abys navštívil lékaře, který ti může provést potřebné testy a poskytnout ti konkrétní rady.
Co se týče kroků, které můžeš podniknout pro zlepšení svého zdraví, zde je několik doporučení:
1. Zdravá strava: Zkus zařadit více ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a zdravých tuků (např. olivový olej, avokádo) do své stravy. Omez příjem nasycených tuků a trans-tuků, které se nacházejí v některých zpracovaných potravinách.
2. Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb, jako je chůze, běh nebo plavání, může pomoci snížit hladinu cholesterolu a zlepšit celkové zdraví.
3. Omezení stresu: Zkus najít způsoby, jak se uvolnit, například meditací nebo jógou.
4. Pravidelné kontroly: Nezapomeň na pravidelné lékařské prohlídky, kde můžeš sledovat své zdraví a cholesterol.
Pokud jde o léčbu Helicobacter pylori, obvykle se používají antibiotika a léky na snížení kyselosti žaludku. Ale opět, je důležité, aby ti to doporučil lékař.
Změny v životním stylu, které jsem zmínil, mohou pomoci nejen s cholesterolem, ale i s celkovým zdravím. Je důležité být proaktivní a starat se o sebe.
Doufám, že ti tyto informace pomohou a přeji ti hodně štěstí na tvé cestě ke zdraví!
S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz
Pěkný den,
základem terapie je úprava životosprávy. Pokud kouříte, zanechte kouření, omezte alkohol, a především se zaměřte na složení tuků ve stravě. Tuky živočišného původu (sádlo, máslo, smetana, uzeniny, tučné maso) nahraďte těmi rostlinnými (řepkový a olivový olej, ořechy). Alespoň 2krát týdně jezte ryby (losos, makrela). Omezte také konzumaci sladkostí, jako jsou sušenky, čokoláda či smetanové zmrzliny. Čerstvá zelenina a ovoce by měly tvořit největší část vašeho jídelníčku – jezte je každý den. Luštěniny si dejte nejméně 3krát týdně. V případě nadváhy a obezity snižte svoji hmotnost – výrazně tím snížíte hladinu cholesterolu v krvi i riziko rozvoje srdečně-cévních onemocnění. Neméně důležitý je pravidelný pohyb. Minimálně 5krát týdně zařaďte pohybovou aktivitu trvající alespoň 30 minut, stačí například svižná chůze, plavání, jízda na kole. Z volně prodejného sortimentu lze pomoci pravidelným užíváním Omega 3 mastných kyselin, které přispívají k optimální činnosti srdce, k udržení krevního tlaku a hladiny triglyceridů v krvi a také k udržení činnosti mozku a stavu zraku. K udržení hladiny cholesterolu v krvi přispívají také rostlinné steroly (fytosteroly), které najdete například v přípravku MaxiCor Cholesta a NatureVia Vegapure cardio, či česnek. V případě zvýšené hmotnosti jsou dobrou volbou i přípravky s obsahem rozpustné vlákniny (guarová guma, glukomannan), které současně přispívají ke snížení hmotnosti i udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Na doplnění pitného režimu můžete sáhnout i po některém z čajů "na cholesterol", které obsahují bylinky s detoxikačním působením, jako je smetanka lékařská, zmíněný artyčok či ostropestřec. Nedojde-li ke zlepšení výsledků, lékaři nezbývá než nasadit receptová hypolipidemika.
Co se týče Helicobakter pyroli, bohužel neuvádíte Vámi užívaná antibiotika. Jako léčbu 1. volby lze doporučit kombinaci klaritromycinu,amoxicilinu a omeprazolu. Potravinový doplněk Masticha lze přidat do terapie, nelze jej však brát zako základ medikace.
Loučí se
Silvie Doležalová
Podobné otázky
UŠI-ZÁNĚT
Ahoj, jmenuji se Petr a je mi 35 let. Mám dotaz ohledně ušního zánětu. Jaké jsou nejčastější příznaky, ...
Kombinace s probiotiky
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 35 let a chtěla bych se zeptat na kombinaci s probiotiky. Jaké jsou nejlepší ...
Pořád mám pocit hladu
Ahoj, jmenuji se Petr a je mi 35 let. Pořád mám pocit hladu, i když jsem nedávno jedl. Může to být normální? ...
Můžu polykat žvýkací tablety maltofer?
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 32 let a chtěla bych se zeptat: "Můžu polykat žvýkací tablety Maltofer?" Zajímá ...
Délka užívání nutridrinků a jejich kombinace s probiotiky (Symprove) při léčbě anorexie
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 28 let a trpím anorexií. Chtěla bych se zeptat: "Jak dlouho by se měly užívat ...
Divertikuloza
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 45 let a rád bych se zeptal na divertikulozu. Jaké jsou nejčastější příznaky, ...