Tři týdny zpátky jsem prodělala anginu a týden potom se mi začaly dělat afty v celé puse.
Ahoj Jano,
děkuji za tvou otázku. Chápu, že afty mohou být velmi nepříjemné, zvlášť po prodělané angíně. Je možné, že se afty objevily jako reakce na oslabený imunitní systém po nemoci. Když tělo bojuje s infekcí, může být náchylnější k různým problémům, včetně vzniku aft.
Mezi možné příčiny vzniku aft patří stres, nedostatek vitamínů (zejména B12, kyseliny listové a železa), nebo dokonce i dráždivé potraviny, jako jsou citrusy nebo kořeněná jídla. Je také důležité si uvědomit, že afty mohou trvat déle, než bychom si přáli, a to i několik týdnů. Pokud se ti afty nehojí, nebo se objevují opakovaně, určitě by bylo dobré navštívit lékaře.
Pro úlevu od aft můžeš vyzkoušet několik domácích prostředků. Například kloktání slané vody může pomoci zmírnit bolest a urychlit hojení. Také můžeš zkusit aplikovat na postižená místa med, který má přírodní antibakteriální vlastnosti. Další možností je používat gel nebo ústní vodu určenou speciálně pro afty, které mohou zmírnit bolest a urychlit hojení.
Pokud máš obavy, že se afty budou vracet, doporučuji zaměřit se na zdravou stravu bohatou na vitamíny a minerály, dostatek spánku a snížení stresu. Můžeš také zvážit užívání doplňků stravy, pokud máš podezření na nedostatek některých živin.
Doufám, že ti tyto rady pomohou a brzy se budeš cítit lépe! Pokud bys měla další otázky, neváhej se ptát.
Přeji ti hodně zdraví!
Pěkný den,
afty se v současné době neléčí kauzálně (příčina recidivujících aft není v současné době zcela objasněna). Základem symptomatologické léčby aft je potlačeni bolestivosti a prevence mikrobiální kontaminace afty. Bolestivost afty je vhodné potlačit gely s obsahem lidokainu v kombinaci s lokálním antiseptikem (Calgel, Kamistad), či přípravky s obsahem cholin salicylátu (Mundisal), dávkuje se 0,5–1 cm gelu 3× denně na postižené místo. Gel se aplikuje čistým prstem a jemně se vmasíruje do bolestivého místa. Aby nedošlo k zanícení a kontaminaci afty používají se přípravky s obsahem antiseptik ve formě pastilek, sprejů, ústních vod nebo kloktadel (např. Tantum Verde či Septofort). Antiseptické působeni vykazuji i fytofarmaka (čaje, pastilky, tinktury) s obsahem heřmánkového květu, šalvějové natě nebo Herbadent masážní roztok. K rychlejšímu hojení a prevenci aftu je doporučeno užívat vitamíny skupiny B. CRP 11 vypovídá o virové infekci. Pokud by se však potíže nelepšily či byste měla horečku, je třeba potíže opět konzultovat s lékařem.
S pozdravem
Silvie Doležalová
Podobné otázky
Bursitida lék proti bolesti
Ahoj, jmenuji se Petr a je mi 45 let. Mám dotaz ohledně bursitidy a léků proti bolesti. Jaké jsou nejlepší léky ...
Nemuzu zhubnout
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 32 let a jsem žena. Chtěla bych se zeptat: "Proč nemohu zhubnout, i když se snažím?" ...
Železo Tardyferon
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 32 let a chtěla bych se zeptat: Jaké jsou hlavní výhody užívání železa ...
Kombinace léku Amprilan 5mg a Clarinase repetabs
**Hlavní otázka:** Jaká je bezpečnost kombinace léku Amprilan 5 mg a Clarinase repetabs? **Podrobná otázka:** ...
Zkušenosti přípravku ALFASILVER na chronickou ránu-bercový vřed
Ahoj, jmenuji se Jan a je mi 65 let. Rád bych se zeptal na zkušenosti s přípravkem ALFASILVER na chronické rány, ...
Černý pepř (piperin)
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na černý pepř (piperin). Jaké jsou jeho přínosy pro ...