Nedostatek hořčíku

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na nedostatek hořčíku. Jaké jsou nejčastější příznaky, které by mohly naznačovat, že mi chybí hořčík? Dále bych se chtěl zeptat, jaké změny v životním stylu nebo stravě byste doporučili, abych mohl zvýšit příjem hořčíku a zlepšit své zdraví? Zajímá mě, zda existují konkrétní potraviny, které bych měl zařadit do svého jídelníčku, nebo jestli jsou k dispozici nějaké doplňky stravy, které by mohly pomoci. Děkuji za vaše rady!

Ahoj Petře,

děkuji za tvou otázku ohledně nedostatku hořčíku. Je skvělé, že se zajímáš o své zdraví! Nedostatek hořčíku může mít několik příznaků, které bys mohl zaznamenat. Mezi nejčastější patří:

1. Únava a slabost – Můžeš se cítit unavený i po dostatečném spánku.
2. Svalové křeče – Časté křeče nebo napětí ve svalech mohou být známkou nedostatku hořčíku.
3. Nervozita a úzkost – Pokud se cítíš více nervózní nebo úzkostlivý než obvykle, může to být také příznak.
4. Problémy se spánkem – Můžeš mít potíže s usínáním nebo se probouzet v noci.
5. Změny v chuti k jídlu – Můžeš mít zvýšenou chuť na sladké nebo naopak ztrátu chuti k jídlu.

Pokud jde o změny v životním stylu a stravě, zde je několik doporučení, jak zvýšit příjem hořčíku:

1. Zařaď do jídelníčku potraviny bohaté na hořčík – Mezi tyto potraviny patří:
- Ořechy a semena (např. mandle, slunečnicová semena)
- Zelená listová zelenina (např. špenát, kapusta)
- Luštěniny (např. fazole, čočka)
- Celá zrna (např. hnědá rýže, quinoa)
- Hořká čokoláda (s vysokým obsahem kakaa)

2. Zvaž doplňky stravy – Pokud máš pocit, že ti strava nestačí, můžeš zvážit užívání doplňků stravy s hořčíkem. Je dobré se ale nejprve poradit s odborníkem, aby ti doporučil vhodný produkt.

3. Změň životní styl – Snaž se o pravidelný pohyb, dostatek spánku a zvládání stresu. Tyto faktory mohou pozitivně ovlivnit tvé celkové zdraví a hladinu hořčíku v těle.

Pokud se rozhodneš zařadit tyto změny do svého života, můžeš si všimnout zlepšení v tvém celkovém pocitu a energii. Je důležité naslouchat svému tělu a reagovat na jeho potřeby.

Doufám, že ti tyto informace pomohou! Pokud máš další otázky, neváhej se ptát.

Přeji ti hodně zdraví!


Dobrý den, diagnostikovali mi nedostatek hořčíku, dále trpím cukrovkou typu 1, jestli to můj následný dotaz nějak ovlivní. Rozhoduji se mezi koupí Magne B6 a Magne B6 Forte. Našel jsem, že Magne B6 je registrovaný léčivý přípravek, takže by měl obsahovat požadované množství látky. Forte jakožto doplněk stravy to nemá garantované. Naproti tomu prý Forte obsahuje lépe vstřebatelný horčík. Nejvíc mě ale zarazilo, že v příbalovém letáku u Magne B6 je doporučená dávka 6 tablet za den a u Forte 2 tablety, což mi přijde jako značný nepoměr. Můžete mi prosím doporučit jeden z těchto výrobků? Děkuji

Dobrý deň, osobne za mňa je vždy (ak je to možné) vhodnejšie uprednostniť užívanie registrovaných liečivých prípravkov. Tie sa vyznačujú tým (ako správne uvádzate), že je u nich deklarované množstvo účinnej látky a účinok. Čo sa týka vstrebateľnosti (teda koľko horčíka sa nám dostane do organizmu) z oxidu je to iba 4% z užitej dávky, laktát, citrát sú vhodnejšou voľbou, orotát naše telo využije najviac. Prípravok Magne B6 je vo forme laktátu, Magne B6 Forte je citrát a orotát obsahuje napríklad prípravok Magnerot. Je určite vhodnejšie dennú dávku horčíka rozdeliť do 3 denných dávok, takže radšej dávať nižšie dávky kvalitného horčíku viackrát denne. S pozdravom Barbora Jedličková


Dobrý den. Potřeboval by jsem na delší dobu užívat nějake magnesium (hořčík) Po tréninku mám křeče a často mám natažené svaly. Mohli by jste mi z Vaší nabídky něco doporučit?Děkuji moc za ochotu.

Dobrý den,

pokud je to možné, je vhodné sáhnout po registrovaných léčivých přípravcích. V případě hořčíku by to bylo magnesii lactici nebo Magne B6, případně z doplňků stravy lze sáhnout například po chelátové formě hořčíku (například MOVIt Energy Hořčík B6 chelát, Magnesium Chelate B6 či Dr. Max Magnesium B6 Gold...). Hořčík v podobě laktátu je třeba užívat během jídla nebo těsně po jídle, aby se eliminovalo riziko gastrointestinálních problémů. Chelátová forma tyto nežádoucí účinky nevykazuje. Při výskytu bolestivé svalové slabosti a křečí po fyzické námaze doporučuji dbát na dostatočnou hydrataci, při vysokých vedrech doporučuji minerály doplňovat minerálkou nebo iontovými nápoji pro sportovce. Po sportu nezapomínejte na kvalitní strečink a dostatočnou regeneraci.

S pozdravem

Barbora Jedličková


Podobné otázky

Kombinácia vitamínov v 3 časových intervaloch podľa toho, ktoré sa môžu užívať spolu.

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 35 let a ráda bych se zeptala na kombinaci vitamínů, které mohu užívat v průběhu ...

Dali mi v lékárně místo magne B6 marně B6forte a zvýšil mi dávkování pro 100℅ je to v pořádku spadli tlak

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 45 let a chtěl bych se zeptat na jednu věc ohledně léků. Dali mi v lékárně místo ...

Magne b6 a magnesium

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 35 let a chtěla bych se zeptat na téma "Magne B6 a magnesium". Jaké jsou hlavní ...

Magne b6 forte

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na Magne B6 Forte. Jaké jsou hlavní výhody užívání ...

Nežádoucí účinky Magne b6 control STRES

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na nežádoucí účinky přípravku Magne B6 Control STRES. ...

Magne B6 forte plus

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na "Magne B6 forte plus". Jaké jsou hlavní výhody ...