Reflux jicnu

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a chtěl bych se zeptat na reflux jícnu. Jaké jsou nejčastější příznaky, které bych měl sledovat, abych věděl, zda mám tento problém? Dále bych se rád dozvěděl, jaké změny v životním stylu nebo stravě by mohly pomoci zmírnit potíže spojené s refluxem jícnu. Mám pocit, že se mi po jídle často vrací kyselina, a zajímalo by mě, co mohu udělat, abych se cítil lépe. Děkuji za jakékoli rady nebo doporučení, které by mi mohly pomoci.

Ahoj Petře,

děkuji za tvou otázku ohledně refluxu jícnu. Je skvělé, že se zajímáš o své zdraví a chceš se dozvědět více o tom, co můžeš udělat pro zlepšení svého stavu. Reflux jícnu, nebo také gastroezofageální reflux, může být opravdu nepříjemný, a je důležité vědět, jaké příznaky sledovat.

Mezi nejčastější příznaky refluxu patří:

1. Pálení žáhy – pocit pálení v oblasti hrudníku, který se často zhoršuje po jídle nebo při ležení.
2. Regurgitace – návrat kyseliny nebo jídla zpět do úst, což může být velmi nepříjemné.
3. Bolest v krku – můžeš mít pocit, že máš podrážděné hrdlo nebo kašel, který se nelepší.
4. Dysfagie – potíže s polykáním, kdy máš pocit, že se jídlo zasekává v krku.

Pokud se u tebe tyto příznaky objevují pravidelně, může to být známka refluxu. Co se týče změn v životním stylu a stravě, zde je několik doporučení, která by ti mohla pomoci:

1. Jez menší porce – místo velkých jídel zkus jíst menší porce častěji během dne. To může snížit tlak na žaludek a zmírnit reflux.
2. Vyhýbej se spouštěčům – některé potraviny, jako jsou tučné jídla, čokoláda, kofein, alkohol a kořeněná jídla, mohou zhoršovat příznaky. Zkus je omezit a sleduj, jak se cítíš.
3. Nejez před spaním – snaž se nejíst alespoň 2-3 hodiny před tím, než půjdeš spát. To může pomoci snížit noční reflux.
4. Zvýš polohu hlavy při spánku – pokud spíš na vyvýšené posteli, může to pomoci zabránit návratu kyseliny do jícnu.
5. Udržuj zdravou váhu – nadváha může zvyšovat tlak na žaludek, což může zhoršovat reflux. Zdravá strava a pravidelný pohyb mohou pomoci.

Je důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný, a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Doporučuji sledovat, jak tvé tělo reaguje na různé změny, a pokud se příznaky nezlepší, neváhej se obrátit na odborníka.

Doufám, že ti tyto rady pomohou cítit se lépe. Pokud máš další otázky, neváhej se ptát!

S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz


Dobry den. Asi pred pul rokem jsem mela reflux jicnu po brani ATB. A mam pocit ze se mi zase vratil. Bolest na hrudi,tlak zaludku,nadymani. Zustal mi doma jeste Pantoprazol 40mg ktery si rano vemu a je mi relativne dobre,ale odpoledne uz mam zase bolesti. Chtela bych se zeptat zda by mi nepomohli treba uzivat nejake laktobacily nebo neco co by urychlilo zase vyleceni.Treba i naky vitamin Dekuji za radu

Pěkný den,

bohužel přes řadu výzkumů nebyl dosud popsán významný pozitivní vliv probiotik na refluxní nemoc jícnu. Léčba zahrnuje režimová a dietní opatření, medikamentózní terapii a léčbu chirurgickou. Samotná režimová opatření většinou nestačí, ale mají velký význam při snižování dávky udržovací terapie a prevenci recidivy potíží. Přísné dietní omezení většinou nebývá nutné. Rozhodující je uspořádání jídla během dne (optimálně doporučováno 5–6krát denně v menších porcích, naopak nejhorší je hlavní velké jídlo večer po prakticky celodenním lačnění). Důležité je zachování intervalu mezi posledním jídlem a ulehnutím či prací v předklonu alespoň tři hodiny i více, k dostatečnému vyprázdnění žaludku. Efekt má i redukce hmotnosti a omezení kouření a kávy. U nemocných s převažující noční regurgitací je někdy nutná zvýšená poloha horní části postele ke zmírnění a prevenci potíží. O medikamentózní léčbě je třeba poradit se s odborným lékařem. Krátkodobě k odstranění potíží lze volit antacida- Rennie, Gastrofruit, Gaviscon atd. Základem terapie refluxní nemoci jícnu jsou léky vázány na předpis. inhibitory protonové pumpy. V současnosti je dominantní terapie systémem „step down“ tzn. začít s nejefektivnějšími léky k vyhojení a úlevě obtíží s následným pozvolným snižováním dávky v udržovací léčbě. U refluxní ezofagitidy by léčba plnou dávkou (2×20 mg omeprazol, 2×30 mg lanzoprazol, 1–2×40 mg pantoprazol) měla trvat 4–8 týdnů s následným podáváním 1× denně.  Léčba v řadě případů dostačuje v jedné denní dávce ráno (20 mg omeprazol, 30 mg lanzoprazol nebo 40 mg pantoprazol) po dobu 4–6 týdnů s následným snižováním dle potíží. Optimální je užít dávku ráno nalačno před prvním jídlem k pokrytí tvorby kyseliny během dne a výkyvů mezi jídly. Večerní podávání by mělo být rezervováno jen pro převažující noční potíže a samotná dávka večer může být podkladem nižší účinnosti léčby. Udržovací dávka zahrnuje podávání jednou denně, v některých případech dostačuje i obden. Celková doba léčby je individuální, u některých nemocných je možno terapii na dlouhou dobu vysadit s návratem jen při mimořádných situacích a obtížích. Jsou však i pacienti s denní závislostí na medikaci, kteří špatně tolerují, byť jen jednodenní vysazení léku.

https://www.solen.cz/pdfs/med/2008/01/03.pdf

Loučí se

Silvie Doležalová


Prosím o odpověď beru omeprazol mám zánět jícnu držím dietu někdy si zapálim ale mám skoro celý den pálení na hrudi nevím proč omeprazol nezabírá jim malé porce už si nevím rady, děkuji za odpověď

Hezký den, možná nepostačuje Vámi užívaná dávka. Předpokládám, že jste podstoupil gastroskopii. Můžeme se ptát, zda je přítomna jícnová kýla, zda byl vyléčen Helicobacter pylori, pokud byl nalezen v žaludku. Je třeba vyloučit také syn. Zolliger - Ellison (velká sekrece HCL). Lékař má zkoumat též možné kardiální důvody obtíží. Na problémech s trávením se může podílet též zablokovaná páteř. Vliv psychiky nelze vyloučit snad nikdy. Zdraví Lukáš Dobrovolný


Dobrý den, chci se zeptat zda jsou normální bolesti na hrudi a zhoršené dýchání při refluxu děkuji.

Dobrý den,při refluxu se mohou objevit příznaky, jako je obtížné polykání, říhání, bolest na hrudi. Pokud se žaludeční šťávy dostanou až do dýchacích cest, může se objevit kašel, dušnost, apod. Více se o této problematice můžete dočíst v tomto článku: Reflux jícnu – příčiny a léčba.Přeji krásný zbytek dne.Vaverová


Podobné otázky

Dobrý den,jsou nějaké léky na lymfatický systém?děkuji

Dobrý den, jmenuji se Jana, je mi 35 let a ráda bych se zeptala, zda existují nějaké léky na lymfatický systém? ...

Jizvy po akné

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 28 let a jsem muž. Mám otázku ohledně jizev po akné. Jaké jsou nejlepší metody, ...

Zapomenuta injekce

Ahoj, jmenuji se Petr a je mi 35 let. Mám dotaz ohledně zapomenuté injekce. Co se stane, když jsem vynechal svou ...

Bolest pod levým prsem

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 45 let a chtěl bych se zeptat: "Co může znamenat bolest pod levým prsem?" Mám obavy, ...

Prothazin

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na Prothazin. Jaké jsou běžné vedlejší účinky tohoto ...

Prothazin, kdy brat?

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 32 let a chtěla bych se zeptat: "Prothazin, kdy brát?" Mám obavy ohledně správného ...