Nechutenství

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na problém s nechutenstvím. Jaké mohou být příčiny nechutenství a jak se s tím dá efektivně vypořádat? Mám pocit, že se mi jídlo už delší dobu nelíbí, a to mi dělá starosti. Zajímalo by mě, jestli je to normální a co bych měl dělat, abych znovu získal chuť k jídlu. Mám také obavy, jestli to může mít vliv na mé zdraví. Jaké kroky bych měl podniknout, abych se cítil lépe a znovu si užíval jídlo? Děkuji za jakékoli rady nebo zkušenosti, které byste mohli sdílet.

Ahoj Petře,

děkuji za tvou otázku ohledně nechutenství. Chápu, že to může být velmi znepokojující, když se jídlo, které by mělo být potěšením, stává něčím, co tě netěší. Nechutenství může mít různé příčiny, a je důležité se na ně podívat, abys mohl najít způsob, jak se s tím vypořádat.

Jednou z nejčastějších příčin nechutenství může být stres nebo úzkost. Pokud procházíš náročným obdobím v práci nebo v osobním životě, může to ovlivnit tvou chuť k jídlu. Zkus se zamyslet, zda se v poslední době něco nezměnilo, co by mohlo mít vliv na tvou náladu.

Další příčinou může být monotónnost stravy. Pokud jíš stále to samé, můžeš mít pocit, že jídlo není zajímavé. Zkus experimentovat s novými recepty nebo ingrediencemi. Možná objevíš něco, co ti znovu vrátí chuť k jídlu.

Také je dobré se zaměřit na prostředí, ve kterém jíš. Pokud jíš ve spěchu nebo u televize, může to ovlivnit tvou schopnost si jídlo užít. Zkus si vytvořit příjemné prostředí, kde se můžeš soustředit na jídlo a vychutnat si ho.

Pokud máš obavy o své zdraví, je důležité sledovat, jak dlouho trvá tvé nechutenství. Pokud to trvá déle než pár týdnů, doporučuji se poradit s odborníkem, který ti může poskytnout další rady a podporu.

Co se týče kroků, které můžeš podniknout, zkus tyto tipy:
1. Změň stravu: Zkus nové recepty a potraviny, které jsi ještě nezkoušel.
2. Vytvoř si rituál: Jídlo si vychutnávej v klidu, bez rozptýlení.
3. Zaměř se na malé porce: Někdy může být snazší začít s menšími porcemi, které si můžeš postupně přidávat.
4. Pij dostatek vody: Dehydratace může také ovlivnit chuť k jídlu.
5. Zvaž pohyb: Fyzická aktivita může podpořit chuť k jídlu a zlepšit náladu.

Je normální, že se chuť k jídlu občas mění, ale pokud se to stává pravidelně, je dobré se na to zaměřit. Doufám, že ti tyto rady pomohou a brzy se opět začneš těšit na jídlo!

Přeji ti hodně štěstí a zdraví!


Dobrý den. Přítel asi čtrnáct dní má silné nechutenství, zhubnul tak třináct kilo. Skoro nechodí jen leží a dost spí. K lékaři ho nedonutím, ale hlavně praktický lékař svou praxi skončil. Velmi děkuji za odpověď.

Pěkný den,

nechutenství samo o sobě není nemoc, ale příznak nemoci. U jedinců, kteří mají problém s jídlem lze doporučit tzv. Sipping, tedy potraviny pro zvláštní lékařské účely (Nutridrink, Ensure, Fresubin), které jsou ve formě nápojů, džusů či jogurtů. Jedno balení vydá za polovinu hlavního jídla. Slouží k doplnění vyváženého množství minerálů, vitamínů a bílkovin a napomáhá dodání energie. Při ztrátě chuti k jídlu, stavech vyčerpanosti a rekonvalescenci lze také použít sirup Multi-Sanostol. Více se podobnému tématu věnoval kolega, na jehož odpověď přikládám odkaz. Při přetrvávajících potížích je nutné vyhledat pomoc lékaře a nechat se vyšetřit.

Loučí se

Silvie Doležalová


Dobrý den. Od středy jsem nemocná (kašel, rýma, měla jsem totálně ucpané dutiny, škrábání v krku, bolest těla). Jde o to, že do sebe nemůžu nic dostat, nemám na to chuť. Já, co běžně jím co hodinu, a s prominutím samé prasárny jako smažák, hranolky, tortilly a tak dále. Teď nesním téměř nic kromě kousku pečiva za den. Čím to může být? Přejde to? Dnes jsem dokonce dostala naservírovaný můj nejoblíbenější oběd, ale zase ani jsem se ho nedotkla. Nejde to. Samozřejmě pít piju, denně aspoň 3 hrnky čaje (nikdy jsem hodně nepila ani když jsem zdravá). Děkuji

Dobrý den, potíže jsou součástí nemoci, určitě se stav zlepší. První dny choroby většinu dětí i dospělých provází nechutenství. V tuto chvíli je ale potřeba myslet na dostatek tekutin, který je pro léčbu chřipky a virózy zásadní. Mluví se o vodě s citronem a bylinkovém čaji, ovoci, vývaru, lehké stravě. Případně jako komplexní a vyváženou stravu můžete popíjet sipping (Nutridrink, Ensure Plus..). Brzký návrat k plnému zdraví přeje Lukáš Dobrovolný


Podobné otázky

Ranní průjem

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a chtěl bych se zeptat na problém, který mě trápí. Mám ranní průjem, a to ...

Je přípravek vhodný i pro psa?

Ahoj, jmenuji se Jana a je mi 35 let. Ráda bych se zeptala: "Je přípravek vhodný i pro psa?" Mám doma ...

Laktobacily 10 Premium

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 32 let a ráda bych se zeptala na Laktobacily 10 Premium. Jaké jsou hlavní výhody ...

Mucosolvan Long Effect

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na účinky Mucosolvan Long. Jak dlouho trvá, než začnu ...

Laktobacily a ostatní léky

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 35 let a chtěla bych se zeptat na laktobacily a ostatní léky. Jak mohou laktobacily ...

Nefunkční karta výhod

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na problém, který mám s nefunkční kartou výhod. Jaké ...