Léková interakce

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 45 let a rád bych se zeptal na lékovou interakci. Jaké jsou nejčastější lékové interakce, na které bych si měl dávat pozor? Dále bych se chtěl zeptat, jak mohu zjistit, zda léky, které užívám, mohou mít nějaké negativní účinky, když je kombinuji? Mám na mysli situace, kdy užívám více léků najednou, a obávám se, že by to mohlo ovlivnit jejich účinnost nebo způsobit nežádoucí účinky. Jaké kroky bych měl podniknout, abych se ujistil, že užívání těchto léků je bezpečné? Děkuji za jakékoli rady nebo doporučení!

Ahoj Petře,

děkuji za tvou otázku. Je skvělé, že se zajímáš o lékovou interakci a bezpečnost užívání léků. Když užíváš více léků najednou, je důležité být obezřetný, protože některé léky mohou vzájemně ovlivňovat svou účinnost nebo způsobovat nežádoucí účinky.

Nejčastější lékové interakce, na které bys měl dávat pozor, zahrnují:

1. Léky na bolest a protizánětlivé léky: Například kombinace ibuprofenu a aspirinu může zvýšit riziko žaludečních problémů.
2. Antibiotika a antikoncepční pilulky: Některá antibiotika mohou snížit účinnost antikoncepce.
3. Antidepresiva a léky na bolest: Kombinace některých antidepresiv s léky proti bolesti může vést k nežádoucím účinkům, jako je zvýšené riziko serotoninového syndromu.
4. Léky na vysoký tlak a diuretika: Tyto léky mohou vzájemně ovlivňovat účinnost a způsobit problémy s krevním tlakem.

Pokud chceš zjistit, zda léky, které užíváš, mohou mít negativní účinky při kombinaci, doporučuji následující kroky:

1. Konzultuj to se svým lékařem nebo lékárníkem: Oni mají přístup k informacím o lékových interakcích a mohou ti poskytnout konkrétní rady.
2. Použij online nástroje: Existují webové stránky a aplikace, které ti umožní zadat názvy léků a zjistit možné interakce.
3. Sleduj své tělo: Pokud zaznamenáš jakékoli neobvyklé příznaky po užití léků, neváhej se obrátit na odborníka.

Je důležité mít na paměti, že i běžné léky, jako jsou léky na alergie nebo volně prodejné léky, mohou mít interakce. Proto je dobré mít přehled o všech lécích, které užíváš, včetně bylin a doplňků stravy.

Doufám, že ti tyto informace pomohou a že se ti podaří najít bezpečné a efektivní řešení pro tvé zdraví. Pokud máš další otázky, neváhej se ptát!

S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz


Dobrý den, lze prosím bezpečně užívat u jednoho člověka Biofenac 100 mg , Ylpio 80 mg/2,5 mg, Concor Combi 5 mg/5 mg, Devenal, Magnosolv, Vigantol, Vitamin E? Vše na předpis lékařů. Je nějaké riziko nežádoucí interakce? Je u některých z těchto léků doporučený časový odstup? Děkuji za odpověď

Dobrý deň, Devenal je určený na žilné ťažkosti a nedostatočnosť, nemá interakcie s ďalšími liekmi. Vigantol (cholekalciferol) ako vitamín D a Magnosolv (magnézium) sa navzájom doplňujú v účinku. Sú potrebné práve pri kardiovaskulárnych rizikách, pri zlyhávaní srdca, vysokom krvom tlaku, ateroskleróze, kedy sa zo štúdií zistilo, že ľudia trpiacimi týmito diagnózami majú vitamínu D a magnézia nedostatok. Vitamín E pôsobí ako silný antioxidant na cievny epitel. Účinok Ylpia môže byť ľahko znížený pravidelným užívaním Biofenacu (platí pre všetky nesteroidné antiflogistiká z rovnakej skupiny). Pri 4- kombinácii Ylpio (telmisartan, indapamid) + Concor Combi (bisoprolol, amlodipin) je potrebné pravidelné monitorovanie krvného tlaku v domácom prostredí (ideálne denne v rovnakom čase), aby sa zachytil možný výskyt prílišnej hypotenzie a možnému výskytu arytmie (iba u predisponovaných osôb). Concor Combi sa užíva ráno nezávisle na jedle, Ylpio rovnako nezávisle na jedle (oba ideálne v rovnakom dennom čase). Biofenac je potrebné užívať s jedlom, po jedle, aby sa predišlo dráždeniu sliznice tráviaceho traktu. Vigantol a Vitamín E sú rozpustné v tuku, preto sa užívajú vždy po jedle, môžu sa užiť spolu. Magnosolv je taktiež vhodné užívať medzi jedlami (zlepšenie vstrebávania). Devenal sa podáva s jedlom. Časové odstupy/ denné doby určuje lekár. S pozdravom Sabina Lazorová


Dobrý den prosím o porovnání léků, které užívá můj tatínek. Lék 1: GODASAL 100 MG Frekvence užívání: 1-0-0 Lék 2: TROMBEX 75 MG Frekvence užívání: 1-0-0 Lék 3: CONTROLOC 40 MG Frekvence užívání: 1-0-0 (původně mělo být NOLPAZA 40 MG zaměnili v lékárně) Lék 4: CONCOR COR 2,5 MG Frekvence užívání: 1-0-0 Lék 5: DIAPREL MR Frekvence užívání: 2-0-0 Lék 6: GLUCOPHAGE 500 MG Frekvence užívání: 0-0-1 Lék 7: NEURONTIN 300 MG Frekvence užívání: 0-0-1 Lék 8: DETRALEX Frekvence užívání: 2-0-0 Lék 9: LOSAGEN 50 MG Frekvence užívání: 1-0-0 Lék 10: KALIUM CHLORATUM BIOMEDICA Frekvence užívání: 1-0-0 Lék 11: ROSUCARD 20 MG Frekvence užívání: 0-0-1 Lék 12: TANAKAN Frekvence užívání: 1-0-1 B-KOMPLEX Frekvence užívání: 0-1-0 Předem děkuji, pokud by jste v užívání objevil nějaký problém, tak samozřejmě navštívíme obvodního lékaře.... Lenka Havránková

Hezký večer,Trombex a Godasal umocněné Tanakanem synergicky působí antiagregačně (brání srážení krevních destiček) a zvyšují riziko krvácivých komplikací (krvácení z nosu, hematomy na kůži, žaludeční vřed..), po nichž je zapotřebí neustále pátrat. Klasická učebnicová záležitost mluví o maskování reflexní tachykardie Concorem při hypoteticky navozené hypoglykémii Diaprelem, ovšem diabetici o této možnosti bývají poučeni. Losartan (Losagen) ze své podstaty 12ti hodinového biologického poločasu má být ideálně podáván 2xdenně. Stejně jako Kalium Chloratum i losartan navyšuje hladinu draslíku v krvi, přičemž Váš otec dle soupisu neužívá jakékoliv léčivo, jež by kalémii naopak snižovalo. Nicméně předpokládám, že na pravidelné monitorování draslíku dochází a lékař jej v tomto ohledu pečlivě sleduje. Namísto sartanu (Losagen) se častěji užívají tzv. ACEI - je jistě možné, že byly v minulosti losartanem nahrazeny z důvodu jejich intolerance (kašel). Popravdě bere-li pacient 5 a více farmak, nikdo s jistotou přesně neodhadne, co chemické substance společně v organismu mohou způsobit - přeci jen jde o látky povahy slabých kyselin a zásad, přičemž vzájemné působení mezi nimi jistě není vyloučené. Jinak máte-li podezření na nežádoucí účinek jakéhokoliv z léčiv, nemusí jít vyloženě o medikační interakci, ale nepříjemnost spojená s jednotlivým farmakem..mnoho jich bylo zmíněných již výše; dodám bolesti břicha a průjem u Glucophage, bolesti svalů u Rosucardu, chladné konečky prstů a poruchy spánku v případě Concoru nebo závratě, spavost, rozmazané vidění u Neurontinu. Ať se prosím otec vyhne konzumaci grepových a pomelových produktů (čerstvé plody, jadérka, šťávy..), třezalky tečkované (čaje, tablety..) a pochopitelně alkoholu (jistě nepije:). Příjemný vrchol jara přeje Lukáš Dobrovolný


Podobné otázky

Tvrdá stolice

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a jsem muž. Mám dotaz ohledně tvrdé stolice. Jaké jsou nejčastější ...

Prevence

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na prevenci. Jaké jsou nejlepší způsoby, jak mohu ...

Lymfatický otok

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a jsem muž. Mám dotaz ohledně lymfatického otoku. Jaké jsou nejčastější ...

Píchání v oblasti vaječníků

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 28 let a chtěla bych se zeptat na píchání v oblasti vaječníků. Co by mohlo být ...

Brániční kýla

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na brániční kýlu. Jaké jsou nejčastější příznaky, ...