Jakými mazivy lze mazat otevřené rány?
Ahoj Petře,
děkuji za tvou otázku ohledně péče o otevřené rány. Je skvělé, že se zajímáš o to, jak správně pečovat o své zdraví. Otevřené rány vyžadují zvláštní pozornost, a proto je důležité vybrat si správné mazivo, které podpoří hojení a ochranu rány.
Pokud jde o maziva, doporučuji se zaměřit na produkty, které jsou hypoalergenní a bez obsahu dráždivých látek. Mezi nejčastěji doporučované patří:
1. Hydrogelové masti - Tyto masti udržují ránu vlhkou, což může urychlit hojení. Jsou skvělé pro popáleniny a odřeniny.
2. Zinková mast - Pomáhá chránit ránu a má mírně antiseptické vlastnosti. Je vhodná pro menší rány a podráždění.
3. Přírodní oleje - Například kokosový olej nebo olivový olej mohou být také užitečné. Mají přirozené antibakteriální vlastnosti a pomáhají udržovat pokožku hydratovanou.
Při výběru produktu je důležité se vyhnout těm, které obsahují alkohol nebo silné vůně, protože mohou ránu dráždit. Také se ujisti, že je produkt určený pro použití na otevřené rány.
Pokud hledáš přírodní alternativy, můžeš zkusit například med. Manuka med je známý svými léčivými vlastnostmi a může pomoci urychlit hojení.
Pamatuj, že je důležité ránu pravidelně kontrolovat a pokud se objeví známky infekce, jako je zarudnutí, otok nebo hnis, je dobré vyhledat odbornou pomoc.
Doufám, že ti tyto informace pomohou a přeji ti brzké uzdravení!
S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz
Pěkný den,
záleží na typu rány. Pokud se jedná o akutní ránu (např. řezné poranění) ráda doporučuji např. Bepanthen Plus obsahující navíc dezinfekční složku, či Hemagel v kombinaci s mastným týlem. V případě chronických ran doporučuji více než mazání volit tzv. hydrokoloidní krytí. S jeho volbou Vám vždy nejlépe poradí ošetřující kožní lékař. Hydrokoloidní krytí je tvořeno dvěma vrstvami. Zevní vrstvou je pěnová, pro vodu nepropustná hmota, vnitřní vrstvou je absorpční hmota, která vytvoří při kontaktu s ránou gel. Hydrokoloidní krytí se snadno aplikuje a není nutné jej často měnit. Např. Tegasorb®, Askina Hydro®, Aquacel®. Pro rány infikované nebo s rizikem vzniku infekce se využívá krytí s antibakteriální úpravou obsahující nejčastěji stříbro (např. Atrauman® Ag, Aquacel® Ag) nebo jód (Inadine®). U jódu ovšem pozor na alergické reakce! Další možností jsou tzv. algináty. Jsou vyráběny z mořských řas a vyznačují se dobrou absorpcí a schopností čistit ránu. Alginátová krytí se po kontaktu se sekretem rány změní v nepřilnavý gel, který účinkuje jako vlhký obvaz. Např. Melgisorb® alginát, Suprasorb® A. U ran se silnou sekrecí volte krytí s aktivním uhlím, které pohlcuje i bakterie, ránu čistí a redukuje případný zápach. Např. Tecasorb®, Actisorb®.
S pozdravem
Silvie Doležalová
Podobné otázky
Problémy po operaci žlučníku
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 45 let a chtěla bych se zeptat na problémy po operaci žlučníku. Jaké jsou ...
Dieta pred kolonoskopii pri bezlepkove diete
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 35 let a jsem žena. Mám dotaz ohledně diety před kolonoskopií, když dodržuji ...
Suchý kašel bolest v krku a ucha
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a chtěl bych se zeptat na problém, který mě trápí. Mám suchý kašel, bolest ...
Vyléčení HPV Viru
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 28 let a chtěla bych se zeptat na vyléčení HPV viru. Jaké jsou nejnovější ...
Lék na astma bez předpisu.
Ahoj, jmenuji se Petr a je mi 30 let. Mám otázku ohledně léků na astma bez předpisu. Jaké jsou nejlepší ...
Tlak v uchu a kolem ucha
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a chtěl bych se zeptat na problém, který mě trápí. Mám tlak v uchu a kolem ...