Afty
Ahoj Petře,
děkuji za tvou otázku ohledně aft. Chápu, že se s nimi potýkáš a že to může být velmi nepříjemné. Afty jsou malé, bolestivé vřídky, které se často objevují v ústech a mohou ztěžovat jídlo a mluvení. Pojďme se podívat na nejčastější příčiny a možné způsoby, jak je léčit a zmírnit jejich výskyt.
Nejčastější příčiny aft zahrnují:
1. Stres: Mnoho lidí si všimne, že se afty objevují v obdobích zvýšeného stresu. Zkuste se zaměřit na relaxaci, například pomocí meditace nebo cvičení.
2. Nedostatek živin: Nedostatek některých vitamínů, jako je vitamin B12, kyselina listová nebo železo, může přispět k vzniku aft. Zkuste do své stravy zařadit více ovoce, zeleniny a celozrnných produktů.
3. Alergie na potraviny: Některé potraviny, jako jsou citrusy, ořechy nebo kořeněná jídla, mohou u některých lidí vyvolat afty. Sledujte, zda se afty objevují po konzumaci určitých potravin, a zkuste je omezit.
4. Hormonální změny: U některých lidí mohou afty souviset s hormonálními změnami, například během menstruace.
Pokud jde o léčbu, zde je několik domácích prostředků a změn v životním stylu, které by ti mohly pomoci:
- Ústní voda s solí: Rozpusťte lžičku soli ve sklenici teplé vody a vyplachujte si ústa. To může pomoci zmírnit bolest a urychlit hojení.
- Med: Aplikace medu na afty může pomoci díky jeho antibakteriálním vlastnostem a také zmírnit bolest.
- Zdravá strava: Zaměřte se na vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Zahrňte do jídelníčku potraviny, které podporují imunitní systém.
- Dostatek tekutin: Pijte hodně vody, abyste udrželi ústa hydratovaná.
Pokud se afty objevují příliš často, nebo pokud jsou velmi bolestivé a nehojí se, určitě by bylo dobré navštívit lékaře. Může to být známka něčeho vážnějšího, co by mělo být prozkoumáno. Ale pokud se jedná o občasné výskyty, většinou to není nic, co bys nemohl zvládnout sám.
Doufám, že ti tyto rady pomohou a že se ti podaří najít úlevu. Pokud máš další otázky, neváhej se ptát!
S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz
Dobrý deň,
nikde som nenašla oficiálne zmienku o možnom použití Hemagelu v dutine ústnej. Preto by som radšej vo Vašom prípade volila prípravky na to určené. S podobným účinkom je na trhu napríklad ActiMaris Gel na rány alebo Solcoseryl orálna pasta. Bolestivosť je možné potlačiť pomocou prípravkov Calgel, Kamistad alebo Mundisal. Aby nedošlo k zánětu či kontaminácii aft je vhodné používať tiež antiseptiká na výplach či vo forme sprejov alebo pastiliek (Tantum Verde, Septofort, Drill, heřmánek alebo šalvěj). Na urýchlenie hojenia je možné doplniť vitamíny zo skupiny B.
S pozdravom
Barbora Jedličková
Hezký den, přimlouval bych se za využití Phyteneo Neocide (gel, spray) nebo genciánové violeti. Ať je vnoučkovi brzy hej. Loučí se Lukáš Dobrovolný
Pěkný den,
volba homeopatického přípravku se liší dle vzhledu aftu a jeho charakteru. Mezi přípravky volby patří:
BORAX 5 nebo 9 C, 5 granulí 3x denně - pálivá ústní sliznice s bolestivými afty na vnitřní straně tváří, které krvácejí při jídle.
KALIUM MURIATICUM 5 nebo 9 C, 5 granulí 3x denně - afty s šedobílými pablánami; husté viskózní sliny.
CANTHARIS 5 nebo 9 C, 5 granulí 3x denně - silně palčivé afty ústní sliznice většího rozsahu.
MERCURIUS SOLUBILIS 9 NEBO 15 C, 5 granulí 3x denně - afty s výrazným sliněním. Zánět dásní s páchnoucím dechem.
KALIUM BICHROMICUM 5 nebo 9 C, 5 granulí 3x denně - hluboké, přesně ohraničené afty se spodinou, pokrytou vazkým žlutým nebo žlutozeleným sekretem.
Mimo homeopatika pokračujte v užívání vitamínů skupiny B a výplachy pomocí roztoku heřmánku. Vzhledem k délce trvání potíží doporučuji konzultovat zdravotní stav s lékařem.
S pozdravem
Silvie Doležalová
Dobrý den, u dětí se používá buď genciánová violet (barví), dobré zkušenosti mám s přípravkem Neocide gel-naneste prstem, potom nejíst nepít 20 minut..Loučí se Daniela
Pěkný den,
afty se v současné době neléčí kauzálně (příčina recidivujících aft není v současné době zcela objasněna). Základem symptomatologické léčby aft je potlačeni bolestivosti a prevence mikrobiální kontaminace afty.
Bolestivost afty je vhodné potlačit gely s obsahem lidokainu v kombinaci s lokálním antiseptikem (Calgel, Kamistad), či přípravky s obsahem cholin salicylátu (Mundisal), dávkuje se 0,5–1 cm gelu 3× denně na postižené místo. Gel se aplikuje čistým prstem a jemně se vmasíruje do bolestivého místa. Aby nedošlo k zanícení a kontaminaci afty používají se přípravky s obsahem antiseptik ve formě pastilek, sprejů, ústních vod nebo kloktadel (např. Tantum Verde či Septofort) Antiseptické působeni vykazuji i fytofarmaka (čaje, pastilky, tinktury) s obsahem heřmánkového květu, šalvějové natě nebo Herbadent masážní roztok. K rychlejšímu hojení a prevenci aftu je doporučeno užívat vitamíny skupiny B.
Loučí se
Silvie Doležalová
Podobné otázky
Pocení v intimní oblasti
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a jsem muž. Mám dotaz ohledně pocení v intimní oblasti. Proč se mi v ...
Tetování
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 28 let a jsem muž. Mám dotaz ohledně tetování: "Jaké jsou nejčastější komplikace ...
Plíseň na palci u nohy
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a chtěl bych se zeptat na problém, který mě trápí. Mám plíseň na palci u ...
Pocení v tříslech a hnědé fleky
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a chtěl bych se zeptat na problém, který mě trápí. Mám pocení v tříslech ...
Vysazení antikoncepce
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 28 let a chtěla bych se zeptat na téma "Vysazení antikoncepce". Jaké jsou ...
Nedostatek hořčíku
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na nedostatek hořčíku. Jaké jsou nejčastější ...