Užívání antikoncepce po porodu
Ahoj Jano,
děkuji za tvou otázku, je skvělé, že se zajímáš o antikoncepci po porodu. Jako čerstvá maminka je důležité najít metodu, která ti bude vyhovovat a zároveň bude bezpečná pro tvé tělo, které se teď zotavuje.
Existuje několik možností antikoncepce, které jsou vhodné pro ženy po porodu. Mezi nejčastější patří:
1. Hormonální antikoncepce: Můžeš zvolit pilulky, náplasti nebo injekce. Pokud kojíš, doporučuje se používat progestinové pilulky, které neovlivňují produkci mléka. Hormonální antikoncepce může mít vedlejší účinky, jako jsou změny nálady, nevolnost nebo zvýšení hmotnosti, ale většina žen je snáší dobře.
2. Intrauterinní zařízení (IUD): Tato metoda je velmi účinná a můžeš ji mít zavedenou na několik let. Existují hormonální a nehormonální varianty. IUD je skvělou volbou, pokud nechceš myslet na antikoncepci každý den.
3. Přerušovaná soulož: Tato metoda je méně spolehlivá, ale některé páry ji používají. Je důležité mít na paměti, že vyžaduje dobrou komunikaci s partnerem.
4. Kondomy: Jsou bezpečné a chrání proti pohlavně přenosným nemocem. Můžeš je používat i během kojení.
Co se týče doby, kdy začít s antikoncepcí, většina odborníků doporučuje počkat alespoň 6 týdnů po porodu, zejména pokud jsi měla komplikovaný porod nebo císařský řez. Pokud kojíš, můžeš začít s některými metodami dříve, ale je dobré se poradit s lékařem.
Je normální mít obavy ohledně toho, jak antikoncepce ovlivní tvé tělo po těhotenství a kojení. Každá žena reaguje jinak, a proto je důležité sledovat, jak se cítíš, a případně se vrátit k lékaři, pokud bys měla nějaké potíže.
Doufám, že ti tyto informace pomohou při rozhodování. Nezapomeň, že je důležité najít metodu, která ti bude vyhovovat a budeš se s ní cítit pohodlně. Hodně štěstí!
S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz
Dobrý den, kombinované hormonální antikoncepce jako je například právě Mercilon nejsou během kojení doporučovány a to zejména vzhledem k nedostatku údajů a možnosti ovlivnění tvorby matěřského mléka a přestupu do mléka. Pro kojící maminky jsou doporučovány spíše přípravky s obsahem gestagenu, který neovlivňuje kvalitu a složení mléka. Do mléka sice může v malém množství pronikat také, ale dle studijí je pro miminko užívání těchto přípravků bezpečné. Jedná se například o přípravek Azalia (eventuálně Cerazette a jiné). Jedinou nevýhodou je, že během užívání přípravku může docházet k nepravidelnému vaginálnímu krvácení. Přípravky s obsahem gestagenů jsou dostupné také ve formě injekcí (Depo-provera). Doporučuji tedy kontaktovat ošetřujícího gynekologa a domluvit se na předepsání vhodnějšího přípravku pro kojící. S přáním hezkého dne Tereza Brandejská
Podobné otázky
Kombinace léků Sinupret Forte a Pentasa Sachet 4g granule
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na kombinaci léků Sinupret Forte a Pentasa Sachet 4g ...
Mutace trombozy
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 35 let a jsem žena. Mám otázku ohledně mutace trombozy. Jaké jsou nejčastější ...
Vyrážka na rtu
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 28 let a chtěla bych se zeptat: "Co může způsobit vyrážku na rtu?" Mám obavy, ...
Vyrážka na těle
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a chtěl bych se zeptat na vyrážku na těle. Co by mohlo být příčinou ...
Neklid miminka
Ahoj, jmenuji se Jana a jsem matka dvouměsíční holčičky. Chtěla bych se zeptat: "Jak zvládnout neklid miminka?" ...
Darování plazmy
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 30 let a jsem muž. Mám dotaz ohledně darování plazmy. Jaké jsou hlavní výhody ...