STOPOVÉ PRVKY

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na stopové prvky. Jaké jsou nejdůležitější stopové prvky pro naše zdraví a jak je můžeme získat z běžné stravy? Zajímalo by mě také, jaké příznaky mohou naznačovat nedostatek těchto stopových prvků v těle? Mám pocit, že se občas cítím unavený a bez energie, a přemýšlím, jestli by to mohlo souviset s nedostatkem některých minerálů. Jaké potraviny byste doporučili zařadit do jídelníčku, abych zajistil dostatečný příjem těchto důležitých látek? Děkuji za odpověď!

Ahoj Petře,

děkuji za tvou otázku ohledně stopových prvků. Je skvělé, že se zajímáš o své zdraví a chceš se dozvědět více o tom, jaké látky jsou pro nás důležité. Stopové prvky, i když jsou potřebné v malých množstvích, hrají klíčovou roli v našem těle.

Mezi nejdůležitější stopové prvky patří:

1. Železo - Pomáhá při tvorbě červených krvinek a přenášení kyslíku. Nedostatek železa může vést k únavě a slabosti. Můžeš ho získat z červeného masa, luštěnin, špenátu a ořechů.

2. Zinek - Podporuje imunitní systém a hojení ran. Příznaky nedostatku zahrnují oslabenou imunitu a zhoršené hojení. Zdroje zinku zahrnují maso, mořské plody, ořechy a semena.

3. Selen - Je důležitý pro ochranu buněk a podporu štítné žlázy. Nedostatek může způsobit únavu a oslabení imunity. Selen najdeš v para ořeších, rybách a celozrnných produktech.

4. Měď - Pomáhá při tvorbě červených krvinek a udržování zdravých nervů. Nedostatek mědi může vést k únavě a anémii. Můžeš ji získat z mořských plodů, ořechů a celozrnných výrobků.

Pokud se cítíš unavený a bez energie, může to být skutečně spojeno s nedostatkem některých z těchto minerálů. Doporučuji zařadit do svého jídelníčku potraviny bohaté na tyto stopové prvky. Například:

- Červené maso a drůbež pro železo a zinek.
- Luštěniny (čočka, fazole) pro železo a zinek.
- Ořechy a semena pro zinek a selen.
- Celozrnné výrobky pro měď a selen.
- Mořské plody pro zinek a měď.

Důležité je také dbát na vyváženou stravu a pestrý jídelníček, abys zajistil dostatečný příjem všech potřebných živin. Pokud máš pocit, že bys mohl mít nedostatek některého z těchto prvků, může být dobré se poradit s odborníkem na výživu nebo lékařem.

Doufám, že ti tyto informace pomohou a přeji ti hodně zdraví!

S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz


Dobrý den, potřebuji poradit, které stopové prvky potřebujeme a v jakém množství denně přijímat? Děkuji PS: Prosím napište všechny (i ty méně známé).

Dobrý deň, stopové prvky človek prijíma zdravou stravou, vo väčšine prípadov zdravý človek nepotrebuje nadmernú suplementáciu. Ich denný príjem je do 50 mg (miligramov). Ide o železo (DDD= 10-50 mg), jód (DDD= 150-200 mcg), zinok (DDD= muži 10 mg, ženy 7 mg), meď (DDD= 2- 2,5 mg), selén (DDD= 50-200 mcg), chrom (DDD= 150-200 mcg), mangan (DDD= 2-3 mg), molybden (DDD= 50-100 mcg), kobalt ( súčasť B12, DDD= 2,5 mcg), fluor (DDD = muži 3,2 mg, ženy 3,1 mg), nikel (DDD= 60-700 mcg, závislosť na váhe), cín (není stanoveno), kremík (DDD= 10-30 mg), vanad (DDD= 100-300 mcg). S pozdravom, Sabina Lazorová


Podobné otázky

Luxace ramene

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na problém s luxací ramene. Jaké jsou nejčastější ...

Ursosan forte na duoden reflux

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na Ursosan forte a jeho vliv na duodenální reflux. Jaké ...

Sorvasta 20mg./QuezymQ10/Ostrostrepec

**Headline:** Jaké jsou účinky Sorvasty 20 mg, Quezymu Q10 a Ostrostrepu na zdraví? Dobrý den, jmenuji se Petr, je ...

PROBIOTIKA BIOPRON 9 Premium a ovocné nealko pivo Birell

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na něco ohledně probiotik. Zajímalo by mě, jak mohou ...

Ofloxacin pro kojence

Ahoj, jmenuji se Jana a mám dvouměsíční holčičku. Chtěla bych se zeptat: "Je Ofloxacin bezpečný pro kojence?" ...

Návrat akné po léčbě isotretinoinem

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 28 let a chtěl bych se podělit o svou zkušenost s akné. Po léčbě isotretinoinem ...