Smysl ukončení kouření u staršího pacienta (dlouholetého kuřáka

**Hlavní otázka:** Jaký má smysl ukončení kouření u staršího pacienta, který je dlouholetým kuřákem? **Podrobná otázka:** Dobrý den, jmenuji se Jan a je mi 68 let. Jsem dlouholetý kuřák a přemýšlím o tom, jaký by měl smysl ukončení kouření v mém věku. Mám obavy, že už je pozdě na to, abych se změnil, a zajímalo by mě, jaké výhody by mi mohlo přinést přestat kouřit. Jaké změny bych mohl očekávat v mém zdraví a životním stylu? A co byste doporučili jako první kroky k úspěšnému ukončení kouření? Děkuji za vaše rady a zkušenosti, které by mi mohly pomoci v této důležité změně.

Dobrý den, Jane,

děkuji za váš dotaz a za to, že se snažíte přemýšlet o ukončení kouření. Je skvělé, že se zajímáte o své zdraví, i když jste dlouholetým kuřákem. Rád bych vám poskytl několik informací a doporučení, které by vám mohly pomoci.

Smysl ukončení kouření v pozdějším věku:
I když jste kuřákem mnoho let, nikdy není pozdě na to, abyste se rozhodl přestat. Ukončení kouření má mnoho výhod, které se mohou projevit i v pokročilejším věku. Například:

1. Zlepšení zdraví: I po letech kouření může vaše tělo začít regenerovat. Můžete si všimnout zlepšení dýchání, snížení kašle a celkově lepšího pocitu. Vaše srdce a cévy také mohou začít fungovat lépe.

2. Zvýšení energie: Mnoho lidí, kteří přestali kouřit, hlásí zvýšení energie a lepší fyzickou kondici. To vám může pomoci užívat si více aktivit, které máte rádi.

3. Finanční úspory: Přestat kouřit znamená také ušetřit peníze, které byste jinak utrácel za cigarety. Tyto úspory můžete investovat do něčeho, co vás těší.

4. Zlepšení kvality života: Mnoho bývalých kuřáků říká, že se cítí svobodněji a mají lepší náladu, když přestanou kouřit.

Očekávané změny:
Po ukončení kouření můžete očekávat různé změny. Například:

- Po několika dnech se vám může zlepšit chuť a čich.
- Po několika týdnech se zlepší vaše dýchání a budete mít více energie.
- Po několika měsících se sníží riziko srdečních onemocnění a dalších zdravotních problémů.

První kroky k úspěšnému ukončení kouření:
1. Stanovte si datum: Vyberte si konkrétní den, kdy přestanete kouřit, a připravte se na něj.

2. Hledejte podporu: Mluvte s rodinou a přáteli o svém rozhodnutí. Je dobré mít podporu od lidí kolem vás.

3. Zvažte alternativy: Můžete zkusit nikotinové náplasti nebo žvýkačky, které vám mohou pomoci zvládnout abstinenční příznaky.

4. Najděte si nové aktivity: Zkuste najít nové koníčky nebo aktivity, které vás zaměstnají a odvedou vaši pozornost od touhy po cigaretě.

5. Buďte trpělivý: Ukončení kouření je proces, a může to chvíli trvat. Pokud se vám stane, že si zapálíte, nezoufejte. Zkuste to znovu a učte se z každé zkušenosti.

Pamatujte, že každý krok směrem k nekouření je krok správným směrem. Jsem si jistý, že s odhodláním a podporou to zvládnete. Přeji vám hodně štěstí na vaší cestě k zdravějšímu životu!

S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz


Je mi 67 let a chci přestat kouřit - vlastně jsem přestal, ale bohužel mi není jasné, zda mám šanci, aby kuřácká abstinence měla po 45 letech kouření (1 krabička denně ) nějaký pozitivní vliv. Po jaké době nekouření mohu očekávat, že pocíítm, že to příznivý vliv. Mám bohužel zkušenosti z minulosti, že když jsem se pokoušel nekouřit, tak přibírám na váze., což má bohužel na mne nepříznivý vliv. Jsem totož diabetik, kde naopak potřebuji hubnout.

Dobrý den, každá nevykouřená cigareta má smysl. Zde je souhrn procesů, které se ve Vašem těle budou dít od típnutí poslední cigarety: 1. den- už po 8-mi hodinách bez cigarety klesne hladina nikotinu a oxidu uhličitého v krvi o polovinu, za 24 hodin je oxid uhličitý z těla kompletně vyloučen a plíce se začínají čistit. 1.týden- nikotin je z těla plně vyloučen, chuť i čich mají zlepšující se charakter, regenerace plic stále probíhá. 12.týden- zlepšení krevního oběhu, zlepšení pleti, dásní z důvodu lepšího prokrvení, řasinky v plicích začínají fungovat zase normálně. Měsíce- ustálení chuti k jídlu, dýchá se lépe, kašel a sípání je pryč. Rok- riziko infarktu je o polovinu nižší než v době kouření, energetické zásoby jsou vyšší. Takže zanechání kouření jistě smysl má. Strach z váhového přírůstku je častým důvodem obav přestat kouřit. Důležitá je prevence, začněte se více hýbat, aby Vás přibývající kilogramy nedemotivovaly. S přáním hezkého dne Kvapilová Radka


Podobné otázky

ECHO srdce a léky

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 45 let a rád bych se zeptal na ECHO srdce a léky. Jaké jsou nejčastější léky, ...

Můžu otěhotnět když beru antikoncepci?

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 28 let a jsem žena, která se zajímá o antikoncepci. Mám otázku: "Můžu otěhotnět, ...

Problematická pleť v pubertě

Ahoj, jmenuji se Jana a je mi 15 let. Mám problém s pletí, která se mi v pubertě zhoršila. Jak mohu efektivně ...

Globule

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na téma "Globule". Jaké jsou běžné příznaky, které by ...

Matcha

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 28 let a jsem žena. Ráda bych se zeptala: "Jaké jsou zdravotní přínosy matcha čaje ...

Opalovací krémy

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 28 let a ráda bych se zeptala na opalovací krémy. Jaký je nejlepší způsob, jak si ...