Řídká stolice

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a chtěl bych se zeptat na problém, který mě trápí. Mám obavy z řídké stolice. Jaké mohou být příčiny a co bych měl dělat, abych to vyřešil? Dále bych se rád zeptal, zda existují nějaké běžné potraviny nebo návyky, které by mohly tento problém zhoršovat. Mám pocit, že se mi to stává častěji, když jím určité jídlo, a rád bych věděl, jaké změny v jídelníčku by mohly pomoci. Děkuji za jakékoli rady nebo zkušenosti, které byste mohli sdílet!

Ahoj Petře,

děkuji za tvou otázku. Chápu, že obavy z řídké stolice mohou být nepříjemné a je důležité se na to podívat. Existuje několik možných příčin, které by mohly způsobovat tento problém. Může to být způsobeno stravou, stresem, nebo dokonce i dehydratací.

Pokud jde o stravu, některé potraviny mohou mít vliv na konzistenci stolice. Například, pokud jíš hodně vlákniny, jako jsou ovoce, zelenina a celozrnné výrobky, může to pomoci zpevnit stolici. Na druhou stranu, potraviny jako jsou tučné jídla, mléčné výrobky nebo příliš mnoho cukru mohou způsobit, že stolice bude řídká. Také je dobré sledovat, zda se ti problém neobjevuje po konzumaci určitých potravin, jako jsou například kořeněná jídla nebo potraviny s vysokým obsahem tuku.

Doporučuji ti také pít dostatek vody, protože dehydratace může stolici zředit. Snaž se pít alespoň 1,5 až 2 litry vody denně. Pokud máš pocit, že se ti problém zhoršuje po konzumaci určitých jídel, zkus si vést deník, kde si zapíšeš, co jíš a jak se cítíš. To ti může pomoci identifikovat potraviny, které bys měl omezit nebo se jim vyhnout.

Dalším faktorem může být stres. Zkus se zaměřit na relaxaci a techniky, které ti pomohou se uvolnit, jako je meditace nebo cvičení.

Pokud se ti problém nelepší nebo se zhoršuje, doporučuji navštívit lékaře, který ti může poskytnout další rady a vyšetření.

Doufám, že ti tyto rady pomohou a brzy se budeš cítit lépe!

S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz


Dobrý den, každé ráno mám řídkou stolici uz delší dobu.Taky mě často pálí žáha a v noci mám plynatost.Můzete mi něco doporučit?

Dobrý deň, pokiaľ záha páli viac ako trikrát týždenne, je vhodné zájsť k lekárovi. Môže ísť o reflux, či rozvíjajúce sa zápalové alebo vredové ochorenie žalúdka, možnosťou je aj infekcia Helicobacter pylori. S nedostatočným trávením môže ísť ruka v ruke plynatosť a hnačka (průjem). Prvou pomocou pri pálení záhy sú antacidá (Rennie, Gastrofruit, Algacid Sticks, Gaviscon), ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu a zmierňujú dočasne pálenie. Silnejším prípravkom je omeprazol 10, 20 mg. Na voľný predaj je dostupných 14 tabliet. Zníži produkciu žalúdočnej kyseliny, čím sa zmierni reflux. Nakoľko však zasahuje do vstrebávania živín a ovplyvňuje trávenie, dĺžka samoliečby je stanovená na max. 14 dní. V noci je vhodné spať na ľavom boku a s podloženou hlavou, vyhýbať sa fajčeniu, alkoholu a dráždivým potravinám.

Na riedku hnačku bez príznakov otravy jedlom, krvi v stolici, či zvýšenej teploty je vhodná prvá pomoc v podobe loperamidu (Imodium, Loperamid, Loperon), ktorý zabraňuje sekrečnej hnačke a znižuje frekvenciu hnačky. Je vhodné doplňovať rehydratačný roztok, či minerály vápnik a draslík, ktoré normalizujú trávenie. Na podporu správneho trávenia sú vhodné probiotiká (aj dlhodobo), pomáhajú budovať imunitu a zastavujú hnačku. Je vhodné vysledovať kedy a po akom jedle sa ťažkosti prehlbujú. Môže ísť aj ťažkosti s trávením a štiepením živín, na čo slúžia tráviace enzýmy (pankretín, amlyáza, lipáza), dostupné podľa typu látky, ktorú majú štiepiť. Na štiepenie bielkovín sa užíva pankreatín- Pangrol, Pancreolan. Na štiepenie cukrov amyláza (Orenzym Plus) a lipáza štiepi tuky  (Natures Aid Trávicí enzymy Complex s betainem).

Na plynatosť je vhodný simethicon (Simethicon 80 mg, Espumisan 40 mg), ktorý odvádza plyny z čreva von. Ako je však spomenuté vyššie, môže ísť o komplexnejší gastrointestinálny problém a lekár by mal vykonať aspoň základné vyštrenia. Neliečený reflux môže vyústiť do štruktúrnych zmien v epiteli jícnu a môže tiež spôsobovať kašeľ dráždením priedušnice, hnačka zasa telo zbavuje vody a potrebných minerálov. S pozdravom Sabina Lazorová


Dobrý den, manžel má už tak týden řídkou stolici každé ráno a přes den když si prdne tak z něho něco málo vyjde. Když něco sní, tak mu v břiše hned rachotí. Měl teď větší stres, tak je to asi tím. Čím to zažívání může spravit? Je vhodné např. Dr. Max Laktobacily 6? Nebo Vlaknina do jídla? Děkuji

Pěkný den,

ano, pro úpravu střevní mikroflóry dávkujte probiotika (nejlépe registrovaný Enterol, případně zmíněné Laktobacily 6)). Dbejte na dostatečný pitný režim a vhodnou stravu. Pokud jste si jisti, že je viníkem stres, nikoliv dietní chyba, lze doporučit uklidnění zažívacího traktu pomocí léku Imodium (Loperamid). Budou-li potíže přetrvávat, či se objeví krev ve stolici nebo horečka, je třeba potíže konzultovat s lékařem.

S pozdravem

Silvie Doležalová


Dobrý den,užívám Janumet 850mg 2x za den.Noplazu 1x ,letrox50mg1x a cipralex.1x.Po zvednutí janumetu na 2x za den se asi po týdnu dostavil průjem a to tak že jenom voda.Po 2 dnech se změnil na řídkou.Občas jdu i 3x za hodinu a pak mě pobolívá břicho jako bych měla jít zase.S toho jdu třeba 2 dny normálně a stolice není až tak řídká.Bylo mě řečeno,že tělo si na janumet musí zvyknout.Můžu k tomu vzít třeba endiaron,než si tělo zvykne.Pomalu se bojím někam jít.A raději se nevzdaluji moc od toalety,A mám strach něco sníst .Děkuji za odpověď

Dobrý den, gastrointestinální symptomy jako nauzea, zvracení, průjem, bolesti břicha a ztráta chuti k jídlu se objevují častěji během zahájení léčby a ve většině případů spontánně vymizí. Zatím nebyly popsané žádné interakce Endiaronu, neboť se z trávicího traktu prakticky nevstřebává. Samoléčba Endiaronem by však neměla přesáhnout 2-3 dny. Přidáním probiotik zajisté také nic nezkazíte. S přáním hezkého dne Kvapilová Radka


Podobné otázky

Caste nuceni na zachod se vycurat

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a chtěl bych se podělit o svůj problém. Často mě nutí na záchod, abych se ...

Globifer

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na Globifer. Jaké jsou hlavní výhody užívání Globiferu ...

Produkt na masturbaci

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 28 let a rád bych se zeptal na produkt na masturbaci. Jaké jsou nejlepší možnosti, ...

7.den pozitivni antigenní test

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a jsem muž. Mám otázku ohledně mého pozitivního antigenního testu, který ...

Infekčnost covid

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na něco ohledně infekčnosti covidu. Jaká je aktuální ...

Jak dlouho užívat Alavis maxima triple blend

Ahoj, jmenuji se Petr a je mi 45 let. Chtěl bych se zeptat: "Jak dlouho užívat Alavis maxima triple blend?" Zajímá ...