Perimenopauza

Ahoj, jmenuji se Jana a je mi 48 let. Ráda bych se zeptala: "Jaké jsou běžné příznaky perimenopauzy a jak je mohu zvládat?" Vím, že perimenopauza může přinášet různé změny, ale nejsem si jistá, co přesně očekávat. Můžete mi prosím říct, jaké potíže jsou nejčastější, jako například návaly horka, změny nálady nebo problémy se spánkem? A co bych mohla udělat pro to, abych se cítila lépe? Děkuji za jakékoli rady nebo tipy, které by mi mohly pomoci lépe porozumět tomu, co se děje s mým tělem v této fázi života.

Ahoj Jano,

děkuji za tvou otázku. Je skvělé, že se zajímáš o to, co se děje s tvým tělem během perimenopauzy. Tato fáze může být pro mnoho žen náročná, ale je dobré vědět, že existují způsoby, jak si ulevit.

Mezi běžné příznaky perimenopauzy patří:

1. Návaly horka: Můžeš cítit náhlé teplo, které se šíří po těle, často doprovázené pocením. Zkus se oblékat do vrstev, abys mohla snadno regulovat teplotu, a vyhýbej se kořeněným jídlům a alkoholu, které mohou návaly zhoršovat.

2. Změny nálady: Můžeš zažívat výkyvy nálad, které mohou být frustrující. Zkus pravidelně cvičit, meditovat nebo se věnovat koníčkům, které tě baví. To může pomoci udržet tvou mysl v rovnováze.

3. Problémy se spánkem: Mnoho žen má potíže se spánkem během této fáze. Zkus si vytvořit pravidelný spánkový režim, vyhýbej se obrazovkám před spaním a zvaž relaxační techniky, jako je čtení nebo teplá koupel.

4. Menstruační nepravidelnosti: Můžeš si všimnout, že tvé cykly se stávají nepravidelnými. To je normální, ale pokud máš obavy, je dobré to probrat s lékařem.

Co se týče zvládání těchto příznaků, doporučuji:

- Zdravá strava: Snaž se jíst vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu a celozrnné produkty. To může pomoci udržet tvou energii a náladu na stabilní úrovni.

- Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb, jako je chůze, plavání nebo jóga, může výrazně zlepšit tvou náladu a spánek.

- Podpora od ostatních: Neboj se mluvit o svých pocitech s přáteli nebo rodinou. Sdílení zkušeností může být velmi ulevující.

- Zvažování alternativních terapií: Některé ženy nacházejí úlevu v bylinkách nebo doplňcích stravy, ale je dobré se o tom poradit s odborníkem.

Pamatuj, že každá žena prochází perimenopauzou jinak, a co funguje pro jednu, nemusí fungovat pro druhou. Je důležité naslouchat svému tělu a hledat to, co ti nejlépe vyhovuje.

Doufám, že ti tyto rady pomohou lépe porozumět tomu, co se děje, a jak se cítit lépe. Pokud máš další otázky, neváhej se ptát!

S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz


Dobry den, chtela jsem Vas poprosit o odpoved, zda-li muzu uzivat doplnek stravy FEMINUS, kdyz uzivam 5 mg Elicea denne a 50 mg Letrox kazdy den letrano na snizenou funkci stitne zlazy. Predem dekuji za odpoved.

Dobrý den,ačkoliv interakce mezi léčivými přípravky jsou hojně zkoumány u léčivých přípravků a doplňků stravy tomu tak není. Doposud však nebyla zaznamenána závažná interakce při souběžném užívání. Ačkoliv doplněk stravy Feminus obsahuje Withania somnifera – indický ženšen (ašvaganda) u níž se objevují informace, že by mohla ovlivnit účinek antidepresiv i hladinu hormonů štítné žlázy. Proto pro klid duše bych vhodnost tohoto doplňku konzultovala i s ošetřujícím lékařem, který Vás může ze začátku společného užívání více sledovat.Přeji krásný zbytek dne.Vaverová


Dobrý den, chtěla poprosit o doporučení přípravku na perimenopauzu, který by pomohl na nepříjemné stavy sní spojené, návaly, pocení..., věk +45 , léky beru Cipralex a Euthyrox 50. Děkuji za radu.

Pěkný den,

základem terapie jsou fytosteroly (rostlinné zdroje estrogenů), které pomáhají ženám doplňovat začínající deficit vlastních hormonů. Jsou obsažené např. v sóji či červeném jeteli. Registrovaným přípravkem v této kategorii je Menofem (extrakt Cimicifuga racemosa). Z potravinových doplňků mohu zmínit např. Menoa či Sarapis. Vyhněte se přípravkům s obsahem drmku a třezalky (např. GS Merilin). Pokud se rozhodnete některý z přípravků užívat, informujte o tom ošetřující lékaře, primárně endokrinologa. Více se o terapii menopauzy můžete dočíst v přiloženém článku- menopauza.

S pozdravem

Silvie Doležalová


Dobrý den, prosím o informaci, zda přípravek Dr. Max Menoa je vhodný i při perimenopauze ( 48 let), případně který z přípravků je vhodný pro toto období (bez včelích produktů). Děkuji

Dobrý deň,

Menoa je vhodná pre všetky obdobia spojené s nástupom klimakteria, pri dlhodbejšom užívaní pomáha potláčať nepríjemné prejavy. Na trhu nie sú vyslovene produkty určené na časové obdobie poslednej menštruácie, najčastejšie uvádzajú pred a postmenopauzálne obdobie- základom sú fytosteroly (rastlinné zdroje estrogénov), ktoré pomáhajú ženám doplňovať začínajúci deficit vlastných hormónov- obsiahnuté sú napríklad v sóji, lušteninách, červenom jeteli. Jediným registrovaným liečivým prípravkom v tejto kategórii, ktorý prešiel klinickými štúdiami je Menofem (extrakt Cimicifuga racemosa). Efekt ostatných je založený skôr na empirickom pozorovaní a silnom predpoklade. S rovnakou bylinkou je aj prípravok GS Merilin (tam je opatrnosť pri súčasnom užívaní antidepresív z dôvodu obsahu třezalky).

S pozdravom Sabina Lazorová


Podobné otázky

Kombinace brintelix a feminus

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 32 let a chtěla bych se zeptat na kombinaci brintelixu a feminusu. Jaké jsou možné ...

Mohu kombinovat Anopyrin 100 a Feminus?

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 35 let a jsem žena. Chtěla bych se zeptat: "Mohu kombinovat Anopyrin 100 a Feminus?" ...

Feminus a venira

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 28 let a ráda bych se zeptala na téma "Feminus a venira". Mám obavy ohledně ...

Feminus x Hypertenzin

**Headline:** Jak může Feminus ovlivnit hypertenzi u žen? Dobrý den, jmenuji se Jana, je mi 35 let a chtěla bych ...

Tritteco a feminus

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 32 let a ráda bych se zeptala na téma "Tritteco a feminus". Můj dotaz zní: Jaké jsou ...

Souběh Ovestin mas a Feminus fytoestrogeny

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 45 let a jsem žena, která se zajímá o zdraví a přírodní léčbu. Chtěla bych se ...