Migrena
Ahoj Jano,
děkuji za tvou otázku ohledně migrény. Rozumím, jak frustrující může být, když migréna přijde v nejméně vhodnou chvíli. Ráda ti poskytnu několik tipů, jak identifikovat spouštěče migrény a jaké změny v životním stylu by ti mohly pomoci.
Nejčastější spouštěče migrény zahrnují:
1. Potraviny: Některé potraviny mohou migrénu vyvolat. Mezi nejčastější patří čokoláda, sýry, alkohol (zejména červené víno), kofein a potraviny obsahující glutamát sodný (např. některé zpracované potraviny). Doporučuji si vést potravinový deník, abys zjistila, zda některé z těchto potravin souvisejí s tvými migrénami.
2. Stres: Stres a úzkost jsou častými spouštěči migrény. Zkus zařadit do svého dne relaxační techniky, jako je meditace, jóga nebo hluboké dýchání. I krátké procházky na čerstvém vzduchu mohou pomoci.
3. Nedostatek spánku: Pravidelný spánek je důležitý. Snaž se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu každý den. Kvalitní spánek může výrazně snížit frekvenci migrén.
4. Dehydratace: Nedostatek tekutin může také vyvolat migrénu. Dbej na to, abys pila dostatek vody během dne.
5. Hormonální změny: U žen mohou hormonální výkyvy, například během menstruace, ovlivnit výskyt migrén. Pokud si všimneš souvislosti, můžeš to probrat se svým lékařem.
Pokud jde o změny v životním stylu, zde je několik doporučení:
- Zdravá strava: Snaž se jíst pravidelně a vyváženě. Zahrň do jídelníčku více ovoce, zeleniny a celozrnných potravin.
- Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb může pomoci snížit stres a zlepšit celkovou pohodu. Najdi si aktivitu, která tě baví, a zařaď ji do svého týdne.
- Sledování spouštěčů: Jak už jsem zmínila, potravinový deník ti může pomoci identifikovat, co ti migrény vyvolává. Zaznamenávej si také, jak se cítíš v různých situacích, abys mohla lépe pochopit, co ti migrénu způsobuje.
Doufám, že ti tyto tipy pomohou lépe porozumět migréně a najít způsob, jak se jí vyhnout. Pokud se ti migrény budou i nadále vracet, doporučuji se obrátit na odborníka, který ti může poskytnout další rady a podporu.
Přeji ti hodně štěstí a zdraví!
Pěkný den,
bohužel. Jak Cinarizin, tak triptany jsou v podmínkách ČR vázány na lékařský předpis. Nezbývá tedy než kontaktovat lékařku.
S pozdravem
Silvie Doležalová
Pěkný den,
záleží, kolik hořčíku je obsaženo ve Vámi užívaném doplňku stravy. MigraNeurax obsahuje 169 mg hořčíku. V České republice platí vyhláška 446/2004 Sb., která stanovuje doporučenou denní dávku hořčíku na 300 mg na osobu a den. Dávku je třeba brát jen jako orientační, neboť potřeba hořčíku se velmi významně zvyšuje se stoupajícím věkem, vyšší potřeba je také v těhotenství a při kojení, v závislosti na fyzické zátěži, při onemocnění srdce, diabetu, migrénách apod. Doplněk stravy MigraNeurax obsahuje mimo jiné i 4,8 mg vitamínu B2. Na trhu existuje vícero Pangaminů, které se liší složením. Většinou obsahují 1,4 mg vitamínu B2, což pokrývá doporučenou denní dávku dospělého člověka. Z tohoto důvodu není vhodné z dlouhodobého hlediska bez schválení lékařem doplňky stravy kombinovat.
Loučí se
Silvie Doležalová
Hezký den,při migrenózních bolestech se často využívá kombinace analgetik s rozdílným mechanismem účinku. V případě nedostatečného účinku triptanu (Sumamigren) je možné zkombinovat lék s antiemetikem (pokud jej máte v zásobě předepsané lékařem; Torecan, Kinito, Motilium, Degan) či nesteroidním antiflogistikem (Nimesil, Nalgesin S, Aspirin, Novalgin). Při léčbě triptany nutno upozornit na včasnost užití, dostatečnou jednorázovou dávku a průvodní vedlejší účinky (např. stísněnost na hrudi, parestezie). Pacienty s aurou je vhodné dále upozornit, aby triptan užili až po odeznění jejich příznaků. Často je doporučováno v začátku aury podat rozpustné nesteroidní antirevmatikum (Aspirin C, Aulin, Brufen 600) a po odeznění zrakových projevů pak antimigrenicky silnější triptan. Mnohdy také pomůže koncentrované rozpustné magnézium (Magnosolv, Magne B6 Forte stick pack, Magnetrans). Při vyšší četnosti aplikace triptanů (více než 10dnů v měsíci) hrozí vznik lékově navozené bolesti hlavy. Brzké odeznění migrény přeje Lukáš Dobrovolný
Podobné otázky
Augmentace
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 28 let a chtěla bych se zeptat na augmentaci. Jaké jsou nejčastější důvody, proč ...
Svalové bolesti
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a jsem muž. Mám dotaz ohledně svalových bolestí, které mě trápí. Jaké ...
Indap a průjem
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a chtěl bych se zeptat na problém, který mě trápí. Mám obavy ohledně ...
Jde kombinovat ženšen a různé přípravky na prostatu a s léky na spaní?
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 55 let a rád bych se zeptal na kombinaci různých přípravků. Mám zájem o to, zda je ...
Biopron Forte vs. Biopron 9
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 35 let a chtěla bych se zeptat na rozdíl mezi Biopron Forte a Biopron 9. Který z ...
Allnature mořský kolagen
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 35 let a ráda bych se zeptala na "Allnature mořský kolagen". Jaké jsou hlavní výhody ...