Migrena

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 32 let a jsem žena. Mám otázku ohledně migrény: "Jaké jsou nejčastější spouštěče migrény a jak je mohu identifikovat?" Chtěla bych se také zeptat, jaké změny v životním stylu by mohly pomoci zmírnit příznaky migrény. Často se mi stává, že mě migréna přepadne v nejméně vhodnou chvíli, a ráda bych se dozvěděla, jaké faktory bych měla sledovat, abych se jí mohla vyhnout. Zajímá mě, zda existují konkrétní potraviny, stresové situace nebo jiné vlivy, které by mohly migrénu vyvolat. Děkuji za jakékoli rady a tipy, které by mi mohly pomoci lépe porozumět této problematice!

Ahoj Jano,

děkuji za tvou otázku ohledně migrény. Rozumím, jak frustrující může být, když migréna přijde v nejméně vhodnou chvíli. Ráda ti poskytnu několik tipů, jak identifikovat spouštěče migrény a jaké změny v životním stylu by ti mohly pomoci.

Nejčastější spouštěče migrény zahrnují:

1. Potraviny: Některé potraviny mohou migrénu vyvolat. Mezi nejčastější patří čokoláda, sýry, alkohol (zejména červené víno), kofein a potraviny obsahující glutamát sodný (např. některé zpracované potraviny). Doporučuji si vést potravinový deník, abys zjistila, zda některé z těchto potravin souvisejí s tvými migrénami.

2. Stres: Stres a úzkost jsou častými spouštěči migrény. Zkus zařadit do svého dne relaxační techniky, jako je meditace, jóga nebo hluboké dýchání. I krátké procházky na čerstvém vzduchu mohou pomoci.

3. Nedostatek spánku: Pravidelný spánek je důležitý. Snaž se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu každý den. Kvalitní spánek může výrazně snížit frekvenci migrén.

4. Dehydratace: Nedostatek tekutin může také vyvolat migrénu. Dbej na to, abys pila dostatek vody během dne.

5. Hormonální změny: U žen mohou hormonální výkyvy, například během menstruace, ovlivnit výskyt migrén. Pokud si všimneš souvislosti, můžeš to probrat se svým lékařem.

Pokud jde o změny v životním stylu, zde je několik doporučení:

- Zdravá strava: Snaž se jíst pravidelně a vyváženě. Zahrň do jídelníčku více ovoce, zeleniny a celozrnných potravin.
- Fyzická aktivita: Pravidelný pohyb může pomoci snížit stres a zlepšit celkovou pohodu. Najdi si aktivitu, která tě baví, a zařaď ji do svého týdne.
- Sledování spouštěčů: Jak už jsem zmínila, potravinový deník ti může pomoci identifikovat, co ti migrény vyvolává. Zaznamenávej si také, jak se cítíš v různých situacích, abys mohla lépe pochopit, co ti migrénu způsobuje.

Doufám, že ti tyto tipy pomohou lépe porozumět migréně a najít způsob, jak se jí vyhnout. Pokud se ti migrény budou i nadále vracet, doporučuji se obrátit na odborníka, který ti může poskytnout další rady a podporu.

Přeji ti hodně štěstí a zdraví!


Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda je lék v podobném složení jako Cinarizin,ale volně prodejný? Trpím na migrény už asi 3 roky a bez triptanu se neobejdu. Lékařka se o něm zmiňovala,ale nenapsala mi jej. Děkuji

Pěkný den,

bohužel. Jak Cinarizin, tak triptany jsou v podmínkách ČR vázány na lékařský předpis. Nezbývá tedy než kontaktovat lékařku.

S pozdravem

Silvie Doležalová


Dobrý den, trpím na migrény při menstruaci. Zakoupila jsem si migraNeurax a je tam psáno že obsahuje hořčík a vitamín B6. Já si každý den dávám pangamin a magnesium glycinate. Nebude to vadit asi se nepředávkuji ale raději se chci poradit. Děkuji a přeji hezký den

Pěkný den,

záleží, kolik hořčíku je obsaženo ve Vámi užívaném doplňku stravy. MigraNeurax obsahuje 169 mg hořčíku. V České republice platí vyhláška 446/2004 Sb., která stanovuje doporučenou denní dávku hořčíku na 300 mg na osobu a den. Dávku je třeba brát jen jako orientační, neboť potřeba hořčíku se velmi významně zvyšuje se stoupajícím věkem, vyšší potřeba je také v těhotenství a při kojení, v závislosti na fyzické zátěži, při onemocnění srdce, diabetu, migrénách apod. Doplněk stravy MigraNeurax obsahuje mimo jiné i 4,8 mg vitamínu B2. Na trhu existuje vícero Pangaminů, které se liší složením. Většinou obsahují 1,4 mg vitamínu B2, což pokrývá doporučenou denní dávku dospělého člověka. Z tohoto důvodu není vhodné z dlouhodobého hlediska bez schválení lékařem doplňky stravy kombinovat.

Loučí se

Silvie Doležalová


Dobrý den. beru nimesil na páteř a začali my příznaky migrény , mohu si vzít sumamigren. děkuji za odpověd.

Hezký den,při migrenózních bolestech se často využívá kombinace analgetik s rozdílným mechanismem účinku. V případě nedostatečného účinku triptanu (Sumamigren) je možné zkombinovat lék s antiemetikem (pokud jej máte v zásobě předepsané lékařem; Torecan, Kinito, Motilium, Degan) či nesteroidním antiflogistikem (Nimesil, Nalgesin S, Aspirin, Novalgin). Při léčbě triptany nutno upozornit na včasnost užití, dostatečnou jednorázovou dávku a průvodní vedlejší účinky (např. stísněnost na hrudi, parestezie). Pacienty s aurou je vhodné dále upozornit, aby triptan užili až po odeznění jejich příznaků. Často je doporučováno v začátku aury podat rozpustné nesteroidní antirevmatikum (Aspirin C, Aulin, Brufen 600) a po odeznění zrakových projevů pak antimigrenicky silnější triptan. Mnohdy také pomůže koncentrované rozpustné magnézium (Magnosolv, Magne B6 Forte stick pack, Magnetrans). Při vyšší četnosti aplikace triptanů (více než 10dnů v měsíci) hrozí vznik lékově navozené bolesti hlavy. Brzké odeznění migrény přeje Lukáš Dobrovolný


Podobné otázky

Augmentace

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 28 let a chtěla bych se zeptat na augmentaci. Jaké jsou nejčastější důvody, proč ...

Svalové bolesti

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a jsem muž. Mám dotaz ohledně svalových bolestí, které mě trápí. Jaké ...

Indap a průjem

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a chtěl bych se zeptat na problém, který mě trápí. Mám obavy ohledně ...

Jde kombinovat ženšen a různé přípravky na prostatu a s léky na spaní?

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 55 let a rád bych se zeptal na kombinaci různých přípravků. Mám zájem o to, zda je ...

Biopron Forte vs. Biopron 9

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 35 let a chtěla bych se zeptat na rozdíl mezi Biopron Forte a Biopron 9. Který z ...

Allnature mořský kolagen

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 35 let a ráda bych se zeptala na "Allnature mořský kolagen". Jaké jsou hlavní výhody ...