Jaký je rozdíl mezi citrátem železitým a citrátem železnatým

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na něco ohledně železa. Jaký je rozdíl mezi citrátem železitým a citrátem železnatým? Zajímá mě, jak tyto dvě formy železa ovlivňují naše zdraví a jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody. Mám pocit, že se v poslední době hodně mluví o doplňcích stravy a jejich vlivu na naše tělo, ale já se v tom moc nevyznám. Můžete mi prosím vysvětlit, jaký je praktický význam těchto dvou forem železa pro běžného člověka? Například, kdy by měl člověk zvolit citrát železitý a kdy citrát železnatý? Děkuji za jakékoli informace, které mi pomohou lépe pochopit tuto problematiku!

Ahoj Petře,

děkuji za tvou otázku ohledně železa, konkrétně citrátu železitým a citrátu železnatým. Je skvělé, že se zajímáš o to, jak tyto formy železa ovlivňují naše zdraví, protože správná výživa je opravdu důležitá.

Citrát železitý a citrát železnatý jsou dvě různé formy železa, které se používají jako doplňky stravy. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že citrát železitý obsahuje železo ve formě, která je pro tělo snadněji vstřebatelná, zatímco citrát železnatý je forma, která se může v těle přeměnit na železo, které je pro nás také důležité, ale může být hůře vstřebatelné.

Pokud jde o jejich vliv na zdraví, citrát železitý je často doporučován lidem, kteří mají nízké hladiny železa, protože se rychleji vstřebává a může pomoci zvýšit hladinu železa v krvi. Na druhou stranu citrát železnatý může být vhodný pro lidi, kteří potřebují železo, ale mají citlivější zažívací systém, protože může mít méně vedlejších účinků.

Co se týče praktického významu, pokud máš pocit, že ti chybí železo (například se cítíš unavený nebo slabý), může být dobré zvolit citrát železitý. Pokud však máš citlivý žaludek nebo jsi měl v minulosti problémy s užíváním železa, citrát železnatý by mohl být lepší volbou.

Je také důležité si uvědomit, že doplňky stravy by měly být užívány s rozmyslem a ideálně po konzultaci s odborníkem, aby se předešlo nežádoucím účinkům.

Pokud se chceš dozvědět více o železe a jeho vlivu na zdraví, doporučuji hledat informace o "doplňky stravy železo", "železo a únava" nebo "železo v potravě". Tyto klíčové fráze ti mohou pomoci najít další užitečné zdroje.

Doufám, že ti tyto informace pomohou lépe pochopit rozdíly mezi těmito formami železa a jak mohou ovlivnit tvé zdraví. Pokud máš další otázky, neváhej se ptát!

S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz


Dobrý den, chtěla bych pro syna nějaký doplněk stravy se železem. V některých je uveden citrát železnatý, v některých citrát železitý. Jaký je v nich rozdíl? Dočetla jsem se, že citrát železitý je pro tělo karcinogenní. Děkuji za objasnění.

Pěkný den,

začnu z obecného hlediska. Železo rozdělujeme na hemové a nehemové. Hemové železo je forma navázaná na hemoglobin (barvivo červených krvinek) a myoglobin (obdoba hemoglobinu vyskytující se hlavně ve svalové buňce a játrech) a je velmi dobře vstřebatelná a využitelná. Najdeme ho v živočišných zdrojích. Hemové železo tvoří přibližně 40% železa, zbytek připadá na nehemovou formu. Nehemové železo je forma, která tvoří veškeré železo v rostlinných zdrojích a také v minerálních vodách. V živočišných zdrojích pak doplňuje hemové železo. Vstřebatelnost je výrazně nižší a využitelnost v organismu ještě nižší. Aby to totiž bylo ještě složitější, rozlišujeme ještě železo trojmocné Fe3 (železité), které je oxidované a železo dvojmocné Fe2 (železnaté), které je redukované. Aby mohlo být železo v organismu vstřebáno (děje se to sliznicí tenkého střeva), musí být v železnaté, tedy redukované dvojmocné formě.  U nehemové formy, která je oxidovaná, musí nejprve dojít k redukci pomocí kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Vstřebatelnost nehemové formy železa je nejistá, a to v rozmezí 2 - 20% vlivem chybějící vazby na hem a mnoha dalších faktorů, z nichž nejvýznamnější je přítomnost vitamínu C. Vitamín C totiž výrazně podporuje vstřebávání nehemového železa (vytváří takzvaný chelát železa), pomáhá udržet redukovanou dvojmocnou formu Fe2 a zvyšuje tak absorbci až o 50%!). Pokud tedy budete přijímat nebo doplňovat železo z rostlinných zdrojů, vždy jej kombinujte s vitamínem C. Vstřebávání železa může negativně ovlivnit současná konzumace s vejcem, mléčnými produkty, sojovým proteinem, přítomnost oxalátů (listová zelenina) a fytátů (obiloviny a luštěniny) v jídle, ale také současně přijímaný zinek a vápník, ale také kofein a dokonce i polyfenoly a tanin z čaje.

S pozdravemSilvie Doležalová


Podobné otázky

Fortrans -kolonoskopie

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 45 let a rád bych se zeptal na přípravu na kolonoskopii s použitím Fortransu. Jaké ...

Omega 3 kapsle a rtuť v těhotenství

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 28 let a jsem těhotná. Chtěla bych se zeptat: "Jaké jsou rizika užívání Omega 3 ...

Obsahují kapky Metamizol stáda 500 alkohol?

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal, zda kapky Metamizol stáda 500 obsahují alkohol? Zajímá ...

Symbicort Turbohaler 160 a kojení

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 32 let a jsem matka kojící dvouměsíčního miminka. Chtěla bych se zeptat: "Mohu ...

Antibiotika a mléčné výrobky

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 32 let a chtěla bych se zeptat na vztah mezi antibiotiky a mléčnými výrobky. Mám ...

Celková hysterektomie - Estrofem a Ovestin

Ahoj, jmenuji se Jana a je mi 45 let. Ráda bych se zeptala: "Jaké jsou účinky Estrofemu a Ovestinu po celkové ...