Jak přibrat

Ahoj, jmenuji se Petr a je mi 28 let. Mám otázku ohledně přibírání na váze: "Jak přibrat zdravě a efektivně?" Rád bych se dozvěděl, jaké jsou nejlepší strategie pro přibírání na váze, zejména pokud mám problém s nízkou chutí k jídlu. Jaké potraviny byste doporučili zařadit do mé stravy, abych mohl přibrat, aniž bych se cítil přejedený? Také by mě zajímalo, jaký vliv má pravidelný pohyb na přibírání a zda existují nějaké tipy, jak si jídlo lépe naplánovat, abych dosáhl svých cílů. Děkuji za jakékoli rady!

Ahoj Petře,

děkuji za tvou otázku ohledně přibírání na váze. Je skvělé, že se zajímáš o zdravé a efektivní způsoby, jak dosáhnout svých cílů. Pojďme se podívat na několik strategií, které ti mohou pomoci, zejména pokud máš problém s nízkou chutí k jídlu.

1. Zaměř se na kaloricky bohaté potraviny: Pokud chceš přibrat, je důležité zařadit do své stravy potraviny, které mají vyšší obsah kalorií, ale zároveň jsou výživné. Mezi takové potraviny patří ořechy, semena, avokádo, olivový olej, plnotučné mléčné výrobky a celozrnné produkty. Tyto potraviny ti dodají potřebné kalorie, aniž bys musel jíst velké množství jídla.

2. Jez častěji a menší porce: Místo tří velkých jídel denně zkus jíst čtyři až pět menších jídel. To ti může pomoci lépe zvládat příjem kalorií, aniž bys měl pocit, že se přejídáš. Můžeš také zkusit přidat zdravé svačiny mezi hlavní jídla.

3. Přidej do jídel bílkoviny: Bílkoviny jsou důležité pro budování svalové hmoty. Zahrň do své stravy potraviny jako jsou kuřecí maso, ryby, vejce, luštěniny a tofu. Můžeš také zkusit proteinové koktejly, které ti pomohou zvýšit příjem bílkovin a kalorií.

4. Pravidelný pohyb: I když se může zdát, že cvičení je spíše pro hubnutí, pravidelný pohyb, zejména silový trénink, ti může pomoci přibrat na váze tím, že podpoří růst svalové hmoty. Svaly váží více než tuk, takže i když se ti na váze nemusí zdát, že přibíráš, můžeš mít více svalů.

5. Plánování jídel: Zkus si naplánovat jídla na celý týden. Můžeš si připravit jídla dopředu, což ti usnadní dodržování plánu a zajistí, že budeš mít vždy po ruce zdravé možnosti. Můžeš také experimentovat s různými recepty, abys zjistil, co ti chutná a co ti pomáhá přibírat.

6. Hydratace: Nezapomínej na dostatečný příjem tekutin, ale snaž se vyhýbat se nápojům s nízkým obsahem kalorií před jídlem, protože ti mohou snížit chuť k jídlu. Místo toho zkus pít kalorické nápoje, jako jsou smoothies nebo mléčné koktejly.

Doufám, že ti tyto tipy pomohou na tvé cestě k zdravému přibírání na váze. Pokud máš další otázky, neváhej se ptát!

S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz


Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli by bylo možné poradit jak by jsem mohla nabrat na váze děkuji

Dobrý den,

jako doplnění výživy můžete zkusit vitamíny ze skupiny B (nebo také sirup Apetister) na podporu chuti k jídlu (nicméně bez přísunu komplexního jídla od nich nelze očekávat zázraky), nebo kompletně vyvážený preparát Nutridink. Doporučené dávkování je 1-3 lahvičky jako doplnění běžné stravy. Na trhu je Nutridrink také ve formě "pudingu" nebo džusu.

Nejdůležitější je v tomto případě kalorický nadbytek. To znamená, že musíte přijmout více energie než za den spálite. Doporučuji se obrátit na kvalitního výživového, případně nutričního poradce, který Vám s nastavením jídelníčku, popřípadě denního příjmu kalorií rád pomůže. Sestavení jídelníčku totiž není tak jednoduchá záležitost vhodná pro online poradnu. Jídelníček a vypočítané množství kalorií musí být individuálně, ideální přesně šité na míru. Pro výpočet množství přijatých kalorií je potřebný vstupní rozhovor, míry, věk, hmotnost, návyky, denní režim atd.

Základem ve zkratce je vhodná vyvážená strava, rozložená do 5-6 porcí denně.

Při nabírání váhy je vhodné navýšit zhruba o 20–30 % porce sacharidových příloh (rýže, brambory, těstoviny). Během dne by měly převažovat sacharidy komplexní. Jsou obsažené v obilovinách (pšenice, ječmen, oves, rýže) nebo také v luštěninách. Zároveň se považují za zdroj rostlinných bílkovin. Vynikajícím zdrojem jednoduchých sacharidů je čerstvé a sušené ovoce. Obsahuje mnoho vitamínů a vlákniny.

Z tuků se zaměřte na konzumaci nenasycených mastných kyselin, které se nacházejí v rostlinných olejích (vyjma oleje palmojádrového a kokosového), ořeších, semenech, avokádu nebo také v tučných rybách.

Nejvíce energie dodávají červené druhy masa – hovězí nebo vepřové. Nehodí se však ke každodenní konzumaci. Pravidelně zařazujte tedy i libové maso (kuřecí, krůtí, králičí). Vhodné jsou také mléko, mléčne výrobky - ve Vašem případě můžete klidně sáhnout i po plnotučných výrobcích.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Barbora Jedličková


Dobrý den.Je mi 17 let, měřím 170cm a vážím 47-50kg. Vždy když se po měsíci zvážím tak mám váhu jinou.Nejvíce jsem měla 50kg.Doktorka ví že mám problémy s váhou ale nikdy jsem s ní neřešila co přesně jíst. Mám rychlý metabolismus, jim furt ale nejde mi ztloustnout. 5-7kg přibrat by mi vůbec nevadilo

Dobrý den,

podobným dotazem jsem se už v minulosti zabývala. Na své doporučení Vás ráda navedu v následující odpovědi: jak-pribrat.

S pozdravem

Barbora Jedličková


Podobné otázky

Bolest mandlí

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 28 let a chtěl bych se zeptat na bolest mandlí. Jaké jsou nejčastější příčiny ...

Otok pi bodnutí vosou

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a chtěl bych se zeptat na problém, který mě trápí. Mám otok po bodnutí ...

Fleky na kůži

Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 35 let a chtěla bych se zeptat na fleky na kůži. Co by mohlo způsobovat jejich vznik a ...

Bolest v kolenou.

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 45 let a jsem muž. Mám dotaz ohledně bolesti v kolenou. Jaké jsou nejčastější ...

Kontraindikace

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na kontraindikace. Jaké jsou běžné kontraindikace, které ...

Je Alavis na klouby pro lidi v tabletách?

Ahoj, jmenuji se Petr a je mi 45 let. Chtěl bych se zeptat: "Je Alavis na klouby pro lidi v tabletách skutečně ...