Hrazeni VZP

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a jsem muž. Mám dotaz ohledně hrazení VZP. Jaké jsou nejčastější problémy, se kterými se pacienti setkávají při uplatňování nároků na hrazení zdravotní péče od VZP? Rád bych se dozvěděl více o tom, jaké dokumenty a informace jsou potřeba k úspěšnému proplacení léčby. Mám pocit, že se v tom občas ztrácím, a chtěl bych se vyhnout zbytečným komplikacím. Jaké jsou tipy pro efektivní komunikaci s VZP, abych zajistil, že moje žádosti budou zpracovány rychle a bez problémů? Děkuji za jakékoli rady a zkušenosti, které byste mohli sdílet!

Ahoj Petře,

děkuji za tvůj dotaz ohledně hrazení zdravotní péče od VZP. Rozumím, že se v této problematice můžeš občas ztrácet, a rád ti poskytnu několik užitečných informací a tipů.

Nejčastější problémy, se kterými se pacienti setkávají při uplatňování nároků na hrazení zdravotní péče, zahrnují:

1. Nedostatečné dokumenty: Často se stává, že pacienti nemají všechny potřebné dokumenty, jako jsou lékařské zprávy, žádosti o proplacení nebo doklady o zaplacení. Je důležité mít všechny tyto dokumenty v pořádku a připravené.

2. Chybějící informace: Někdy se stává, že pacienti neuvádějí všechny potřebné informace v žádosti. Ujisti se, že jsi vyplnil všechny požadované údaje a že jsou správné.

3. Dlouhé čekací doby: Proces schvalování může trvat déle, než bys očekával. Je dobré mít trpělivost a pravidelně kontrolovat stav své žádosti.

K úspěšnému proplacení léčby je důležité mít na paměti následující dokumenty a informace:

- Lékařské zprávy: Tyto zprávy by měly jasně popisovat důvod léčby a doporučené postupy.
- Žádost o proplacení: Tuto žádost je třeba správně vyplnit a podepsat.
- Doklady o zaplacení: Uchovávej všechny účtenky a doklady o platbách za zdravotní péči.

Pokud chceš efektivně komunikovat s VZP, zde je několik tipů:

1. Buď připraven: Měj po ruce všechny potřebné dokumenty, když se obrátíš na VZP. To urychlí proces.

2. Jasně formuluj své dotazy: Když se obracíš na VZP, snaž se být co nejpřesnější a nejjasnější ve svých otázkách. To pomůže vyhnout se nedorozuměním.

3. Sleduj stav žádosti: Pravidelně kontroluj, jak je na tom tvoje žádost. Pokud se ti neozvou, neváhej se dotázat.

4. Zapisuj si jména a data: Pokud mluvíš s někým z VZP, zapiš si jméno a datum hovoru. To může být užitečné, pokud bys potřeboval situaci později objasnit.

Doufám, že ti tyto informace pomohou a usnadní ti proces uplatňování nároků na hrazení zdravotní péče. Pokud máš další dotazy, neváhej se ptát!

S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz


Dobry den, je prosim tento lek (Eliquis) hrazeny pojistovnou VZP v plne vysi pro pacienta s diabetem, rocnik 1938 (80let)? Prip kde mohu tuto informaci dohledat? Dekuji

Dobrý den,

přípravek Eliquis 2,5 mg je v ambulantní péči částečně hrazen v primární prevenci žilních tromboembolií u dospělých pacientů, kteří podstoupili elektivní operativní totální náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu. Maximální celková doba podávání hrazená ze zdravotního pojištění po elektivní náhradě kolenního kloubu je 14 dní, po elektivní náhradě kyčelního kloubu 28-35 dní.

Eliquis 5 mg předepisuje

1. internista, neurolog, kardiolog, angiolog a hematolog v prevenci cévní mozkové příhody a systémové embolie u dospělých pacientů s nevalvulární fibrilací síní indikovaných k antikoagulační léčbě při kontraindikaci warfarinu, tj.: - nemožnost pravidelných kontrol INR, - nežádoucí účinky při léčbě warfarinem, - nemožnost udržet INR v terapeutickém rozmezí 2,0 - 3,0; tzn. 2 ze 6 měření nejsou v uvedeném terapeutickém rozmezí, - rezistence na warfarin, tj. nutnost podávat denní dávku více než 10 mg a to: a) v sekundární prevenci (tj. po cévní mozkové příhodě, tranzitorní ischemické atace nebo systémové embolizaci) b) v primární prevenci za předpokladu přítomnosti jednoho nebo více z následujících rizikových faktorů: symptomatické srdeční selhání třídy II či vyšší podle klasifikace NYHA, věk vyšší nebo rovný 75 let, diabetes mellitus, hypertenze.

2. internista, neurolog, kardiolog, angiolog, hematolog, ortoped, chirurg v indikaci léčby a sekundární prevence hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie: a) po dobu tří měsíců pokud rizikový faktor vzniku trombózy pominul - v případě "sekundární trombózy", např. po operaci, po úrazu, po porodu, b) po dobu šesti měsíců pokud nebyl vyvolávající faktor vzniku zjištěn, tj. jedná se o idiopatickou trombózu, c) po dobu dvanácti měsíců u nemocných s významnou trombofilií, zejména vrozenou (deficience antikoagulačně působících proteinů nebo kombinace heterozygocie mutací faktoru V a II, případně jejich samostatná homozygotní forma, pozitivita lupus antikoagulans), případně jde-li o recidivu proximální flebotrombózy nebo symptomatické plicní embolie a při zvýšeném riziku recidivy na podkladě získaného, trvajícího trombofilního stavu (hormonální léčba, kterou nelze ukončit nebo přerušit, nefrotický syndrom, chronické autoimunitní onemocnění, nespecifický střevní zánět, pokročilé stavy srdeční nebo respirační insuficience - NYHA III a IV).

Tyto informace jsou dostupné také na stránkách SÚKLu (Státní ústav pro kontrolu léčiv), konkrétně: eliquis, v záložce Ceny a úhrady při konkrétní síle a velikosti balení (eliquis 5 mg 168 tbl ceny a úhrady).

S pozdravem

Barbora Jedličková


Podobné otázky

Tmavá kůže v oblasti krku, třísel a stehen, podpaží a oblast prsou.

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a jsem muž. Mám dotaz ohledně tmavé kůže v oblasti krku, třísel, stehen, ...

Duomox 1000

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na Duomox 1000. Jaké jsou běžné vedlejší účinky ...

Vermox

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal: "Jaké jsou hlavní účinky Vermoxu a jak mi může ...

Antibiotika a černý česnek

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na téma "Antibiotika a černý česnek". Jak mohou ...

Je končící kašel nakažlivý?

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na něco ohledně zdraví. Mám otázku: "Je končící ...

Reflux - Nolpaza + jedlá soda

Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na reflux. Mám zkušenosti s užíváním Nolpazy a občas ...