Chronicka zacpa- navykovost glycerinove cipky
Ahoj Petře,
děkuji za tvou otázku. Chápu, že chronická zácpa může být velmi nepříjemná a hledání řešení je důležité. Co se týče glycerinových čípků, je pravda, že mohou být užitečné pro rychlé uvolnění, ale pokud je používáš příliš často, můžeš se na ně stát závislým. To znamená, že tvé tělo si může zvyknout na jejich účinky a bez nich se ti může hůře vyprázdnit.
Pokud hledáš alternativy, doporučuji začít s úpravou stravy. Zde je několik tipů, které by ti mohly pomoci:
1. Zvýšení příjmu vlákniny: Zkus do své stravy zařadit více ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a luštěnin. Vláknina pomáhá zpevnit stolici a usnadňuje její průchod střevy.
2. Dostatek tekutin: Pij dostatek vody, ideálně 1,5 až 2 litry denně. Voda pomáhá změkčit stolici a usnadňuje její vylučování.
3. Pravidelný pohyb: Fyzická aktivita, jako je chůze nebo cvičení, může podpořit činnost střev. Zkus se hýbat alespoň 30 minut denně.
4. Stanovení rutiny: Zkus si vytvořit pravidelný čas na toaletu, ideálně po jídle, kdy je tvé tělo přirozeně připraveno na vylučování.
Pokud jde o glycerinové čípky, obvykle začnou působit během 15 až 60 minut. Mezi vedlejší účinky, na které si dej pozor, patří podráždění konečníku nebo pocit nepohodlí. Pokud je používáš příliš často, můžeš mít také problémy s přirozeným vylučováním.
Kromě výše uvedených metod můžeš také zkusit probiotika, která podporují zdravou střevní mikroflóru, nebo přírodní laxativa, jako je například švestková šťáva.
Doufám, že ti tyto rady pomohou najít úlevu od tvé zácpy. Pokud se tvé potíže nezlepší, doporučuji navštívit lékaře, který ti může poskytnout další pomoc.
Přeji ti hodně štěstí a zdraví!
Dobrý den,
na čípky může vzniknout návyk, proto se nedoporučuje podávat déle než týden v kuse. Jinak základem prevence zácpy musí vždy být dostatečná hydratace organismu s doprovodným tělesným pohybem (podpora střevní peristaltiky). Tuto zajistí také ovoce typu švestek, fíků (Fructolax), hroznového vína, melounů či zelenina s vysokým obsahem vlákniny (mrkev, řepa, zelí..). Za pokus by též mohl stát sipping v podobě Nutridrink Multi-fibre s obsahem vlákniny. Z klasické alopatické medicíny se jistě zaměřte na následující v předepsaném sledu (Lactulosa sirup /Duphalac/, glycerinové čípky, psyllium osemení indického jitrocele - u něj nutný rozestup od jiných medikamentů, Šaratica, Zaječická, sennové lusky, Guttalax et al.), poslední dva jmenované nelze vzhledem k jejich dráždivému účinku na střevo podávat dlouhodobě, naopak laktulosa a minerální vody jsou k tomuto určeny. V případu nouze lze sáhnout k makrogolovému osmotickému granulátu Forlaxu.
S přáním hezkého dne.
Procházková Radka
Podobné otázky
Koloidní stříbro dlouhodobé užívání
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na koloidní stříbro a jeho dlouhodobé užívání. Jaké ...
Bolest hlavy a stuhlost šíje
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na problém, který mě trápí. Mám časté bolesti hlavy a ...
Ucpane dutiny - bolest hlavy
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a chtěl bych se zeptat na problém, který mě trápí. Mám ucpané dutiny a ...
Mam nežádoucí účinky na itakem
**Headline:** "Jaké nežádoucí účinky mohu očekávat při užívání itakemu?" Dobrý den, jmenuji se Jana, je ...
Ocuflash
Ahoj, jmenuji se Petr, je mi 35 let a rád bych se zeptal na Ocuflash. Jaké jsou hlavní výhody používání ...
Boulička po klíštěti
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 32 let a chtěla bych se zeptat na bouličku, která se mi objevila po kousnutí ...