Aspartam a acesulfam K
Ahoj Petře,
děkuji za tvou otázku ohledně aspartamu a acesulfamu K. Obě tato sladidla jsou často používána jako alternativy cukru, ale mají mezi sebou několik rozdílů, které stojí za to znát.
Aspartam je umělé sladidlo, které je asi 200krát sladší než cukr. Je často používán v nápojích a potravinách s nízkým obsahem kalorií. Na druhou stranu, acesulfam K je také umělé sladidlo, ale je přibližně 200krát sladší než cukr a často se používá v kombinaci s jinými sladidly, aby se zlepšila chuť.
Pokud jde o zdraví, většina studií naznačuje, že obě sladidla jsou bezpečná pro konzumaci v doporučených množstvích. Nicméně, někteří lidé mohou mít citlivost na aspartam, což může vést k bolestem hlavy nebo zažívacím potížím. Acesulfam K je obecně považován za bezpečný, ale i tak je dobré ho konzumovat s mírou.
Mám obavy, že by mohly mít negativní dopad na mé zdraví, a rád bych věděl, zda je lepší se jim vyhnout nebo je používat s mírou. Osobně bych doporučil používat tato sladidla s mírou, zejména pokud máš obavy o své zdraví. Je dobré sledovat, jak se cítíš po jejich konzumaci, a pokud zaznamenáš nějaké nepříjemnosti, zkus je omezit nebo se jim vyhnout.
Pokud hledáš zdravější alternativy, můžeš zvážit přírodní sladidla jako je stevia nebo erythritol. Tyto sladidla mají nižší glykemický index a jsou považována za zdravější volbu. Můžeš také zkusit používat ovoce jako přírodní sladidlo v různých receptech.
Doufám, že ti tyto informace pomohou lépe se orientovat v otázkách sladidel a zdravého životního stylu. Pokud máš další dotazy, neváhej se ptát!
S pozdravem,
RecenzeEfekt.cz
Hezký den, server Férpotravina (https://www.ferpotravina.cz/) uvádí přehled cca 500 studií, článků, zpráv za posledních 25 let. Výsledkem jest tvrzení, že v běžných množstvích je konzumace aspartamu bezpečná. Neexistuje důvěryhodný důkaz o tom, že by látka způsobovala zdravotní problémy, byla karcinogenní nebo neurotoxická. V roce 2008 proběhla další studie na univerzitě v Jižní Africe. Cílem bylo dokázání přímých i nepřímých efektů na vznik mentálních poruch, poruch učení nebo emočního chování. Dokázali, že aspartam přeci jen může narušit metabolismus aminokyselin a struktur proteinů, integritu genetického materiálu, nervové funkce, hormonální rovnováhu. Je potřeba dalších zkoumání ke stanovení pevného závěru ohledně jeho škodlivosti, množství studií nedává jasný závěr a důkazy lze prozatím označit za kontroverzní. Obdobně se přistupuje k acesulfamu. Tento se nevstřebává v lidském těle, je vylučován v moči. FDA oznámila, že čtyři uskutečněné studie na zvířatech - myších, krysách a psech, neukázaly žádné přesvědčivé důkazy o tom, že by se látka mohla označit za toxickou. Jiné studie uvádějí zvýšený výskyt nádorů u krys krmených acesulfamem. Na základě řady vědeckých tvrzení se však řada odborníků klaní k názoru, že je látka v malých množstvích bezpečná. Zdraví Lukáš Dobrovolný
Podobné otázky
Flíček na prsu
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 32 let a chtěla bych se zeptat na flíček na prsu. Mám obavy, protože jsem si ho ...
Otoky obličeje a očí
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 34 let a chtěla bych se zeptat na problém, který mě trápí. Mám otoky obličeje a ...
Brusinky s manozou
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 35 let a ráda bych se zeptala na brusinky s manózou. Jaké jsou jejich přínosy pro ...
Bolest na hrudníku
Ahoj, jmenuji se Petr a je mi 45 let. Mám dotaz ohledně bolesti na hrudníku. Jaké mohou být příčiny bolesti na ...
Skvrna na prsu
Ahoj, jmenuji se Jana, je mi 32 let a chtěla bych se zeptat na skvrnu na prsu. Mám obavy, protože jsem si nedávno ...
Pracovnice Říčany
Ahoj, jmenuji se Petr a je mi 35 let. Mám dotaz ohledně pracovnice Říčany: Jak mohu najít nejlepší specialistku ...